04:20
Austrálie je známá velkým výskytem endemických druhů. Patří mezi ně i ďábel medvědovitý, který je známý také jako tasmánský čert. Ďábli medvědovití se řadí mezi vačnatce. Čerti se jím říká nejspíš proto, že mají velmi svérázný zvukový projev. Můžeme se za nimi vydat do Tasmánie nebo nově také do pražské zoo.
Sydney je nejrozlehlejší a nejlidnatější město v Austrálii. Je hlavním městem Nového Jižního Walesu. S Vladimírem Krocem si prohlédneme ikony této australské metropole, most Harbour Bridge nebo slavnou budovu tamní opery.
Austrálie je země s rozmanitým pobřežím. Najdou se zde jak dlouhé písečné pláže, písečné kosy, laguny a ostrovy, tak i příklady destruktivní činnosti oceánu.
Austrálie je jedinou zemí, která zaujímá celý kontinent. Ten je zhruba srovnatelný s rozlohou Evropy, oproti ní však má zcela odlišné a extrémnější přírodní podmínky. Jaké jsou základní údaje o tomto kontinentu a historie jeho objevování?
S pořadem Na cestě se vydáváme na Tahiti, na největší ostrov Francouzské Polynésie. Po návštěvě hlavního města Papeete, které je významným přístavem a centrem místního cestovního ruchu, zamíříme do tropického vnitrozemí. Tahiti bývá často také spojováno s životními osudy a dílem francouzského malíře Paula Gauguina.
Neoficiální hymnou Austrálie je píseň Waltzing Matilda. Ta doprovází cestovatele po Novém Jižním Walesu. V krátké epizodě potkají během cesty od přehrady Blowering (Blowering Dam) do Dalgety klokany a projedou s nimi krajinou, kde nedávno zuřily strašlivé požáry. Požáry se zastavily na hranicích velkoměst, ale i tak shořelo téměř 200 000 kilometrů čtverečních buše a půdy. Stopy po ohních jsou všude okolo. Dokáže si příroda pomoct?
Dokument představuje přírodní krásy australského kontinentu: velký bariérový útes jako unikátní ekosystém a Uluru jako posvátné místo původních australských kultur – Aboriginců.
V roce 1987 se vydala na cestu kolem světa pětičlenná posádka kopřivnické Tatry. Jejím cílem bylo představení Československa a jeho výrobků v zahraničí a navázání zajímavých kontaktů. Účastníci výpravy urazili přes dvě stě tisíc kilometrů a během cesty byli například v Guatemale obviněni ze špionáže. Výpravu také zasáhla tragická smrt jednoho z jejích účastníků. Po třech letech se posádka Tatry vrátila do zcela nových společenských poměrů. Původní účel cesty tak zůstal v podstatě nenaplněn.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.