02:13
Hromnice jsou svátek, který připadá na 2. února. Byl spojen s mnoha pověrami a pranostikami, nejrozšířenější byly posvěcené svíčky hromničky, které měly mít ochrannou funkci.
Snad žádný svátek nebo obřad se neobejde bez světla svíček. Výjimkou nejsou ani Hromnice, podle nichž se svíčky dokonce i pojmenovaly. Pořad ukazuje, jak se svíčky vyrábějí a jak dlouhá je jejich historie.
Nejznámější legendou o sv. Martinovi je ta o setkání Martina se žebrákem, kterému věnoval polovinu svého pláště. Poté odešel z armády a založil klášter. Významnou roli v jeho životě sehrála i husa, která dala vzniknout významné svatomartinské tradici.
Panna Marie přinesla malého Ježíše čtyřicet dní po porodu do chrámu a podle legendy v něm prorok Simeon rozpoznal Spasitele. Křesťané si tento den připomínají 2. února, tedy na Hromnice, jako svátek Uvedení Páně do chrámu.
Konfuciovo učení je nám známo díky jeho následovníkům a žákům. Stojí na třech pilířích: lidskost, učení se a rituály. Na Konfuciových myšlenkách stála organizace celé čínské společnosti, v jejímž čele stál císař. To nejdůležitější na Konfuciově pojetí vlády je rituální soulad, harmonizace mezilidských vztahů. Mnoho čínských panovníků se jím nechalo inspirovat při svém vládnutí, obřadech i organizaci. Konfucianismus je učením o společnosti, o postavení člověka ve společnosti a vztahu člověka k moci.
Ježíš Kristus se narodil v prosinci, a proto slavíme Vánoce... Podívejte se na video z pořadu What the fact (2025) a uvidíte, že dle historických a literárních pramenů to možná není tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Za to tradice, že právě narozený Ježíšek nosí dárky, už jednoznačnější obrysy má, sahají až do 16. století.
Tématem pořadu je svatá Barbora – dívka, která zemřela mučednickou smrtí a k níž se obracejí všichni, kdo hledají v zoufalství a naději cestu za světlem.
Seznámení s příběhem královny Ester a její záchranou židovského národa. Ester byla původem Židovka, která byla velmi krásná a odvážná a stala se manželkou perského krále. Svůj lid zachránila před Hamanem. Na její počest a vítězství se slaví dodnes svátek Purim, kdy Židé hodují, radují se a obdarovávají chudé.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.