01:55
Jedná se o největší archeologický objev všech dob. Howard Carter byl amatérský archeolog, který po 8 letech kopání narazil v roce 1922 na schody k dnes legendární hrobce mladičkého faraona. Po 10 let odsud byly odváženy nalezené předměty, některé z nich nejsou dodnes zpracovány.
Britští vědci přišli s hypotézou, že Tutanchamon zemřel při dopravní nehodě. Při zkoumání jeho mumie došli k závěru, že tělo panovníka bylo před mumifikací rozdrceno kolem. Samotná mumifikace se nezdařila a následně došlo k samovznícení mumie krátce po pohřbení do sarkofágu.
Nejslavnější egyptské pyramidy, jediné dochované ze sedmi klasických divů světa, se nacházejí v Gíze. Ze tří pyramid je nejznámější takzvaná Velká pyramida neboli Chufuova (Cheopsova) pyramida. Jejím průzkumem se zabývala řada archeologů a byla zdrojem různých teorií o svém vzniku. Kvůli neuvěřitelnému množství turistů bude tato oblast možná v budoucnu uzavřena. Pojďte se sem s námi podívat.
Nejstarší egyptská pyramida stojí v Sakkáře a byla pojmenována po faraónovi Džoserovi. Postavil ji jeho syn Imhotep a použil na stavbu do té doby neobvyklý stavební materiál, kámen. Původně zde již stála jednoduchá stavba, takzvaná mastaba, a Imhotep ji zvýšil postupně o pět stupňů. A tak poprvé dostala královská hrobka tvar pyramidy. Podívejte se, jak celý komplex vypadá.
Většina Núbie leží na území Súdánu. Centrem nejranější civilizace v Núbii se stala dnešní Kerma, jedno z nejdéle obývaných městských center v Africe. Tehdejší panovníci stavěli gigantické chrámy z nepálených cihel, které jsou nejstaršími a zřejmě i největšími hliněnými stavbami na africkém kontinentu.
Rozkládá se na ploše zhruba třinácti fotbalových hřišť, tvoří ji přes dva miliony vápencových bloků. Její stavba prý trvala pouhých dvacet let. Ale jak? Reportáž odkrývá tajemství stavby Cheopsovy pyramidy.
Hlavní město Řecka má velmi dlouhou a bohatou historii. Jednou z nejznámějších starověkých památek světa je athénská Akropole, návrší s řadou antických staveb, které byly centrem tehdejšího Řecka. Athény jsou však živým městem, kde vedle starověkých děl můžeme obdivovat i současné moderní umění, včetně toho pouličního.
Civilizace starověkého Egypta byla jednou z nejvýznamnějších civilizací starověku. Mohla za to zejména její strategická poloha. Zkoumání jejích dějin začalo poměrně pozdě, na počátku 19. století. Česká egyptologie má pak své počátky před více než sto lety. Od té doby objevili českoslovenští a čeští archeologové celou řadu významných egyptských památek, což zájem o egyptologii jen zvedlo.
Čeští egyptologové provádějí od 60. let archeologický výzkum na jedné z nejvýznamnějších lokalit v Egyptě, Abúsíru. Podívejte se na stručný popis jejich úspěchů.
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.