01:55
Jedná se o největší archeologický objev všech dob. Howard Carter byl amatérský archeolog, který po 8 letech kopání narazil v roce 1922 na schody k dnes legendární hrobce mladičkého faraona. Po 10 let odsud byly odváženy nalezené předměty, některé z nich nejsou dodnes zpracovány.
Nejslavnější egyptské pyramidy, jediné dochované ze sedmi klasických divů světa, se nacházejí v Gíze. Ze tří pyramid je nejznámější takzvaná Velká pyramida neboli Chufuova (Cheopsova) pyramida. Jejím průzkumem se zabývala řada archeologů a byla zdrojem různých teorií o svém vzniku. Kvůli neuvěřitelnému množství turistů bude tato oblast možná v budoucnu uzavřena. Pojďte se sem s námi podívat.
Britští vědci přišli s hypotézou, že Tutanchamon zemřel při dopravní nehodě. Při zkoumání jeho mumie došli k závěru, že tělo panovníka bylo před mumifikací rozdrceno kolem. Samotná mumifikace se nezdařila a následně došlo k samovznícení mumie krátce po pohřbení do sarkofágu.
Rozkládá se na ploše zhruba třinácti fotbalových hřišť, tvoří ji přes dva miliony vápencových bloků. Její stavba prý trvala pouhých dvacet let. Ale jak? Reportáž odkrývá tajemství stavby Cheopsovy pyramidy.
Levanta je označení historického území na východním břehu Středozemního moře. Na něm se nachází mnoho památek a poutních míst, která jsou důležitá pro tři největší monoteistická náboženství: judaismus, křesťanství a islám. Na hoře Nebo, jak uvidíte ve videu, Mojžíš spatřil zemi zaslíbenou. Ve vodách Jordánu pak byl pokřtěn Janem Křitelem Ježíš Kristus.
Pořad zachycuje okolnosti vzniku Apollonovy delfské věštírny a věnuje se jejímu postavení ve starověkém Řecku.
Zříceniny města Efesu ukazují vyspělost antické civilizace a jsou oblíbeným turistickým cílem na území dnešního Turecka. Zde se také kdysi nacházel jeden z divů světa, Artemidin chrám. Jak to tu vypadá dnes?
Pořad se věnuje mýtu o trojské válce. Rozebírá důkazy a odhaduje pravděpodobnost, zda se tento konflikt skutečně odehrál.
13 460
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.