01:34
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
O naší jediné známé přirozené družici, Měsíci, máme jako lidstvo už množství informací. Přesto zdaleka nevíme všechno. Existují nějaké nevyřešené měsíční záhady? A co všechno můžeme na Měsíci vidět?
První ženou ve vesmíru se v roce 1963 stala Valentina Těreškovová. Jak probíhal výběr první ženy ve vesmíru, co jej ovlivnilo a jaké obtíže její misi provázely?
Osud exoplanety vzdálené dva tisíce světelných let od Země může odhalit původ i osud planet v naší Sluneční soustavě. Exoplaneta se do Mléčné dráhy vetřela z jiné galaxie a blíží se konci své životní dráhy. Ukazuje tak na způsob, jakým zahyne i naše planetární soustava. Naštěstí až v daleké budoucnosti.
Velká mlhovina v Orionu je viditelná prostým okem. Od Země je vzdálená pouhých 1500 světelných let a lidé ji znali již od starověku. Mlhovina proto představuje oblíbený cíl Hubblova vesmírného dalekohledu. Vědci v ní nyní objevili 42 nových disků, které se mohou stát zárodkem nových planetárních systémů podobných naší Sluneční soustavě.
Přistání prvního člověka na Měsíci provázejí i pochybnosti. Řada lidí ještě dnes věří, že se Američané na povrch Měsíce nikdy nedostali. Paradoxně mají tyto konspirační teorie své zastánce i ve Spojených státech. Čím tito pochybovači argumentovali a jak lze jejich argumenty odborně vyvrátit, vysvětluje Daniel Stach z vědecké redakce ČT. Pořad je součástí série připravené k 50. výročí přistání na Měsíci.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.