05:43
Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.
Názorná ukázka, ve které se s pomocí globusu a baterky dozvíme o příčině střídání ročních období a o tom, kdy je na Zemi nejkratší den a kdy nejkratší noc.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Stručný přehled historie letů na Měsíc, nepilotovaných i pilotovaných.
Hubbleův teleskop obíhá naši planetu, přináší množství vesmírných obrazů, informací a společně s astronomy pátrá po planetách s atmosférou. Astronomové se domnívají, že existuje mnoho planetárních soustav podobných té naší. V roce 2001 poprvé detekoval atmosféru planety mimo naši Sluneční soustavu a rozluštil její složení. Příběhy hvězd i planet se v kosmu opakují.
V rozhovoru s odborníkem z České kosmické kanceláře je popsán vývoj a stávající úroveň cestování do vesmíru. Jak to funguje na mezinárodní vesmírné stanici? Kam se v budoucnosti lidé chystají? Jaké překážky nyní brání většímu a rychlejšímu progresu při dobývání vesmíru? A co je potřeba zajistit budoucím vesmírným posádkám?
V roce 2011 byla uskutečněna poslední mise raketoplánu Atlantis. Éra raketoplánů tak po třiceti letech skončila. Podívejte se na reportáž z poslední mise tohoto raketoplánu. Jak takový let probíhá? Jaké jsou největší výzvy takové mise, na jakých úkolech raketoplány pracovaly a nakolik peněz nakonec USA vyšly?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.