04:09
Nejznámější legendou o sv. Martinovi je ta o setkání Martina se žebrákem, kterému věnoval polovinu svého pláště. Poté odešel z armády a založil klášter. Významnou roli v jeho životě sehrála i husa, která dala vzniknout významné svatomartinské tradici.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Svátek sv. Martina byl příležitostí pro hodování a setkávání s přáteli. Na posvícení nesměly chybět svatomartinské rohlíčky neboli podkovy. K nim se vážou i dvě pověsti, stejně jako ke sv. Martinovi několik pranostik.
Svatomartinský den byl velmi oblíbeným svátkem už pro naše předky. Pekla se husa a martinské rohlíčky, děti se těšily na první sníh, čeledi ten den končila sjednaná služba a ve vinařských oblastech se těšili na ochutnávání nového vína. Neměli bychom však zapomenout, kdo byl světec svatý Martin. A proč byl tak úspěšný a přitahoval svým životem jiné?
Pranostika říká, že svatý Martin přijíždí na bílém koni. Pro naše předky byl jeho svátek důležitým dnem, který byl náležitě oslavován. Jméno tohoto patrona nese nejen velké množství mužů, ale i stovky kostelů, klášterů a míst po celém světě. Stal se nejen patronem například vojáků, zbrojířů, hoteliérů, cestujících, ale i hus. Jaký ale doopravdy byl tento syn římského důstojníka, který se narodil v Panonii a v jehož žilách kolovala keltská krev?
Svatý Martin patřil k nejoblíbenějším světcům a jeho ostatky dnes najdeme v různých částech světa. Původně však sv. Martin působil v římské armádě. Pasáž také ukazuje, jak vypadala výzbroj římského vojáka ve 4. století našeho letopočtu.
Buddha nechtěl stav nirvány definovat, raději tedy mluvil o tom, co nirvána není. Hovořil o ní ale také v pozitivních pojmech: pravda, jemnost, věčnost, mír, svoboda... Aby její význam přiblížil ostatním, používal při svém popisu mnoho slov.
Jezídi žijí v kastovní společnosti podle prastarých pravidel a v komunitách se každý den schází se starci, kteří se zabývají nejrůznějšími náboženskými i světskými záležitostmi. Sňatky jsou povoleny pouze v rámci jedné kasty. Řádná svatba je domluvená rodiči a vyžaduje výkupné od manželovy rodiny. Porušení jakékoli zvyklosti může vést až ke krevní mstě. Případy únosu či útěku související s nepovoleným sňatkem pak řeší smírčí rada.
Kde se bere naše touha po konci světa? A může svět nějaký konec vůbec mít? Záleží na úhlu pohledu a také na člověku, který se dívá. Různé odpovědi nabízí filozofie, náboženství nebo proroctví. Ať už je to jakkoliv, je jisté, že nás konce fascinují. A víte kolik konců má jitrnice, proč u nás máme tajgu, kde konec nenastává a jak by to znělo, kdyby přeci jen nějaký ten konec nastal?
Příběh o Ježíši Kristovi a jeho učednících ilustrovaný na pražském Staroměstském orloji s dvanácti apoštoly. Vysvětlení atributů jednotlivých apoštolů.
12 705
703
4 223
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.