02:40
Dezinformační weby používají ve svých zprávách různé manipulativní techniky, které u čtenářů zajistí vyvolání požadované reakce. Pořad ukazuje, že s manipulativními technikami se však můžeme setkat i u tradičních zpravodajských médií.
Pořad ukazuje, že v posledních letech vzniká v Česku velké množství dezinformačních webů a přibližuje jejich cíle.
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
Cílené šíření falešných zpráv může u veřejnosti vyvolat apatii k politickému dění i pocit ohrožení bezpečnosti. Pořad ukazuje, že velké dezinformační kampaně jsou dokonce schopny ovlivnit politickou situaci.
Masmédia neboli masová média jsou sdělovací prostředky, které oslovují velké množství příjemců. Řadí se mezi ně televize, noviny, rozhlas a internet. Informace, které jsou v nich uveřejněné, je potřeba vždy dobře ověřit z více zdrojů. Bulváru, dezinformacím a fake news člověk snadno naletí. Své o tom ví Sára a její rodina. Co je pravdy na tom, že v jejich městě řádí obří krvelačný králík?
„Stalker jako zhrzený ctitel; znásilnění jako nepodařený silvestr" a dalším příkladům necitlivých titulků a novinářských selhání se věnuje reportáž pořadu Newsroom ČT24 (2023). Odborníci z různých oblastí vysvětlí, proč je pro vyznění celé situace zcela zásadní volba slov v titulku nebo volba ilustrační fotky k článku.
Kameraman ČT David Štrup představuje základní pojmy své práci. Bez jakých záběrů nemůže zpravodajská reportáž vzniknout? Video vzniklo v rámci soutěže Reportéři na startu.
Jaké znáte druhy televizí? Pořad seznamuje s veřejnoprávní a soukromou (komerční) televizí a s jejich charakteristikami. Popisuje, v čem jsou si podobné, v čem se liší a proč existují koncesionářské poplatky.
Po vzniku Charty 77 následovala ze strany komunistického režimu odvetná kampaň. Propaganda, která se denně odehrávala především na stránkách Rudého práva, ještě nabrala na agresivitě a intenzitě. Hromadná podpisová akce Anticharty v Národním divadle zdaleka nebyla jediným obludným nápadem komunistů v roce 1977, ale stala se nejznámějším. Desítky oblíbených umělců nahnaných do pasti, bez odvahy se vzepřít. Lze je za to soudit?
Šíření konspiračních teorií pomocí hoaxů je zvláště oblíbené. Znáte nějaké příklady? Kdo a proč šíří hoaxy? A proč jim lidé věří, ať už jsou sebešílenější?
Televizní reportéři jezdili informovat o světě s předem připraveným politickým zadáním. To, co je pro dnešní novináře nepředstavitelné, bylo v podmínkách diktatury nezbytné, aby vůbec mohlo nějaké zahraniční zpravodajství vznikat. Oldřich Vejvoda, bývalý zahraniční redaktor Televizních novin, vzpomíná pro pořad Redaktoři (2025) na politická omezení a stranické úkoly, které musel při své práci respektovat.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.