06:04
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Bahjat Sido musí se svou rodinou opustit azylové bydlení. Dostává šanci bydlet v hotelu v Harrachově včetně práce údržbáře objektu. K velkému údivu všech tuto pomoc ale odmítá.
Královna Ester zachránila v Persii židovský národ, a tak se na její počest a vítězství slaví dodnes svátek Purim, kdy Židé hodují, radují se a obdarovávají chudé a nemocné. Jakou podobu mají dnes oslavy jediného židovského svátku, který velebí ženu, a co je pro ně typické? To nám poví Vida Neuwirthová, herečka a loutkoherečka, zakladatelka dětského divadla při pražské židovské obci.
Kvóty Americké filmové akademie, které mají podpořit rozmanitost lidí před kamerou i za ní, v Česku zatím nemáme. Nicméně u nás stále přetrvávají pocity a předsudky, že žena nemůže určité profese vykonávat nebo že film, který režírovala žena, je určený primárně ženám. V českých filmech také nebývají příliš zastoupené etnické menšiny, například Romové jsou ve filmech zobrazovaní jen zřídka. Jaké názory na to mají lidé z branže?
Šaty dělají člověka, a muže obzvlášť. Vhodně zvolený a perfektně padnoucí oblek je základem pánského společenského oblečení, někdy ale postačí i méně formální varianta, jako je samostatné sako a kalhoty. Přesto zůstává spousta dalších detailů, které ovlivňují výsledný dojem, a není proto radno je podcenit. Každý muž by měl také vědět, v kterých výjimečných případech si může ve společnosti rozepnout sako.
Pořad sleduje Andyho a jeho bratra Mohameda. Oba jsou nedůvěřiví, přijeli se svými rodiči a staršími bratry do Česka z válečného Čečenska. Andy o válce mluvit nechce, raději nás seznamuje s bydlením v Praze, mluví o doučování češtiny a o tom, čím by jednou chtěl být.
Oba časy, letní i standardní (zimní), přinášejí určité výhody i nevýhody. Pro celou Evropskou unii je stěžejní, aby fungovala podle jednotných pravidel. Kdyby časy v Evropě byly jiné, může to mít dopad na obchodování na burze či mezinárodní transakce.
V roce 2000 hostila Praha zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Pro mnoho zejména mladých lidí to byla příležitost k vyjádření protestu proti globalizaci a rostoucí moci nadnárodního kapitálu. Skupina nejradikálnějších aktivistů obsadila část ulic u Vyšehradu a došlo k násilnému střetu s policií. Ušetřeni nezůstali ani novináři, což na vlastní kůži zažil i fotoreportér Jaroslav Kučera. Povedlo se mu ale pořídit fotku, která zvítězila v soutěži Czech Press Photo.
Sandru Kisić zajímá v Ugandě kromě rozvojových projektů i běžný život a problémy tamních obyvatel. S místním duchovním hovoří o změně klimatu. V Česku mnoho lidí popírá globální oteplování způsobené lidskou činností – vždyť u nás žádné velké teplo není a letní prázdniny propršely. Jenže lidé v Africe mají odlišnou zkušenost. A sami upozorňují na problémy s tím spojené: migrace Afričanů do životu příznivějších oblastí, do Evropy a Ameriky, a následné možné konflikty v soužití.
Ekonomové se shodnou na faktu, že dobrá dělba práce vede k bohatství. Představa, jak by dělba práce měla vypadat, je už různá. Ve videu jsou dále popsány zásadní faktory pro ekonomický růst státu, ale i ty faktory, které jsou za zásadní mnohdy mylně označovány.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.