13:46
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Pořad Tykadlo zavítal do jedné ZŠ, kde se diskutuje mezi žáky a učiteli na téma sexuální výchova. Dozvíme se zde názory žáků, zda ho vlastně na škole chtějí probírat či kde se mají nebo chtějí o sexu něco dozvědět. Patří, nebo nepatří do školy? A proč je normální, že u dětí na druhém stupni vyvolává tohle téma smích a rozpaky? A co si o sexuální výchově myslí sami učitelé?
Pořad ukazuje fáze lidského života od narození až po smrt.
Co je to stres? Jak se s ním vypořádat a co všechno stres může lidskému tělu a zdraví způsobit?
Pořad popisuje, jak bychom se měli opalovat, aby nám slunce prospívalo a aby nezpůsobilo spálení, nebo dokonce rakovinu kůže, tzv. melanom. Jsou zde rozhovory s lidmi, lékaři a známými osobnostmi, kteří popisují své zkušenosti s opalováním.
Imunitní systém každého člověka je jedinečný. Z kmenových buněk kostní dřeně se diferencuje během života celá plejáda specializovaných buněk imunitního systému, jako jsou B- a T-lymfocyty, NK-buňky, dendritické buňky, makrofágy, neutrofilní granulocyty a tak dále. Ve videu se z úst Jana Černého z Přírodovědecké fakulty UK dále dozvíte, jak probíhá „výchova“ T-lymfocytů v brzlíku nebo jaké děje se odehrávají v mízních uzlinách a kde si dávají buňky sraz. Čím kmenové buňky připomínají panenku Barbie? I to se dozvíte.
Jak mohou našim buňkám škodit viry? Ve videu si objasníme, jak vypadá mechanismus napadení buňky virem. Virus je parazit a ke svému rozmnožování potřebuje někoho dalšího. K namnožení mu mohou pomoci například buňky našeho těla. Virům se může podařit proniknout do DNA našich vlastních buněk, informace v této "knihovně genů" přepsat a buňku donutit, aby se chovala podle potřeb viru a pomáhala mu v dalším množení.
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.