04:40
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Poutník se ocitá se svými průvodci na náramně vysoké věži, odkud vidí celé město jako na dlani. Všudybud ukazuje Poutníkovi město a vše komentuje. Dívají se na bránu života, kudy lidé přicházejí na svět, i bránu rozchodu, kde si lidé vybírají povolání. Dále vidí ulice s jednotlivými stavy či zaměstnáními. Přijdou do brány rozchodu, kde si má Poutník vytáhnout lístek z měděného kotle u Osudu. Jenže on se nedokáže rozhodnout, jaké povolání by si měl vybrat. Předloží tedy Osudu žádost, zda by si nejprve směl vše prohlédnout. Dovolí mu Osud dívat se a vše zkoumat?
Z náměstí přijde Poutník do Manželské ulice. Průvodci mu chtějí ukázat rozkošný stav manželský. Přichází k velkým váhám u brány zasnoubení. Tam se váží muži se ženami, a když se k sobě hodí, jsou vpuštěni do manželského stavu. Jdou dál ke kováři, který k sobě manžele řetězy přikovává. Manželství je prý nejpevnější z lidských svazků. Poutník chce odejít, ale Mámení ho mámí, aby si také vybral ženu za manželku. On utíká pryč, ale najednou se něco stane. Vstoupí nakonec i Poutník do stavu manželského?
Halloween je anglosaský magický lidový svátek, který se slaví většinou v anglicky mluvících zemích. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem a koledují o sladkosti. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou oranžová a černá.
Za sousedkou Lidu přijíždí návštěva z USA. Sára a její rodina se snaží návštěvě nejen co nejvíce přiblížit českou zemi a její kulturní památky, ale také tradice, zvyklosti a symboly české státnosti. Mladý George z USA a Sára se utkají v soutěži, kdo zná Česko lépe. Oba mile překvapí a Lidu se raduje, že mládež na tom se znalostmi o vlasti není tak špatně, ba naopak.
Video o tom, co je to dabing, dabér a jak se dabuje film. Dále nabízí připomenutí slavných českých dabérů a zabývá se otázkou, co to znamená být dobrý dabér. Vysvětlení rozdílu mezi dabingem a postsynchronem.
Některé staré hřbitovy, přestože už neplní svou původní funkci, mohou být cennými památkami. Stejně tak existují hroby a hrobky, o které už se nikdo nestará, ale byla by z různých důvodů škoda nechat je zchátrat a rozpadnout se. Proto u některých hřbitovů dochází k jejich revitalizaci, například ve starší části Olšanských hřbitovů v Praze. Zajímavý je v této souvislosti také projekt adopce hrobů, díky němuž dochází k restaurování těch nejohroženějších náhrobků.
Lidová hudba a lidové výtvarné umění se často prolínají, navzájem se inspirují a obohacují. Jaroslav Jeřábek, František Segrado a Josef Šperling jsou tři výrazné umělecké osobnosti, které spojuje nejen skutečnost, že jsou valašskými patrioty, ale především jejich obdivuhodná všestrannost. Výtvarná díla a hudební produkce těchto renesančních osobností vznikají ve vzácné symbióze. Jedno vychází z druhého, je jím ovlivňováno, podporováno a utváří lidový, leč svébytný styl.
Kde se bere naše touha po konci světa? A může svět nějaký konec vůbec mít? Záleží na úhlu pohledu a také na člověku, který se dívá. Různé odpovědi nabízí filozofie, náboženství nebo proroctví. Ať už je to jakkoliv, je jisté, že nás konce fascinují. A víte kolik konců má jitrnice, proč u nás máme tajgu, kde konec nenastává a jak by to znělo, kdyby přeci jen nějaký ten konec nastal?
Kulturní dědictví spoluvytváří to, kým jako společnost jsme. Vojta a památkář Blaha všem připomenou, že kulturní dědictví má historický i společenský význam a ten je legislativně chráněn zákony. Na mezinárodní úrovni o hmotné i nehmotné dědictví pečuje UNESCO. Na lokální úrovni může přispět každý z nás – když najdete věc, která by mohla mít historický význam, oznamte to příslušným institucím.
Tomáš Quatro Čermák, tvář české dezinformační scény, byl za obsah svého videa na Facebooku odsouzen k 5,5 letům vězení. Čin je hodnocen jako podpora terorismu. Je trest „prevencí", která by měla odradit další dezinformátory? Ve videu zazní argumenty právníků i podporovatelů dezinformátora. aktualizace: Reportáž je z 2. dubna roku 2023, 19. července 2023 nabyl rozsudek právní moci a Tomáš Čermák byl odsouzen k 5,5 rokům odnětí svobody.
Jak zaznamenaly kamery vítaní prezidenta Klementa Gottwalda bojovníky Slovenského povstání v Topolčiankách? Podívejte se na archivní záběry z roku 1949.
Poutník nakonec překoná svůj smutek ze ztráty blízkých. A rozhodne se být užitečný. Jde ulicí labyrintu dál a náhle jej potká mladá dívka a ptá se na cestu. Poutník ji doprovodí k manželské ulici, kde dojde k nečekanému shledání.
30. listopadu 1938 byl zvolen prezidentem protektorátu Čechy a Morava Emil Hácha, stal se tak třetím prezidentem republiky. Podívejte se na archivní záběry.
11 755
630
3 577
1 053
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.