02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zachyceno převzetí moci komunisty v roce 1948 a budování socialismu spojené s politickými procesy, kolektivizací, znárodňováním a pronásledováním odpůrců režimu.
Jak může žákovský parlament zlepšit život školy i jejího okolí? Žáci a žákyně sdílejí své názory na smysl parlamentu a inspirují akcemi a projekty, které reálně pomáhají: od vylepšení školního prostředí až po aktivity pro širší komunitu. Žákovský parlament je jednou z možností, jak rozvíjet demokratické kompetence žáků a žákyň.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. V druhé polovině 90. let porevoluční euforie vyprchala a začala léta často označovaná jako období politického marasmu. Lidé byli zklamaní ve svých nadějích a poslední představitel étosu sametové revoluce mezi politiky, Václav Havel, začal mluvit o „blbé náladě“. Přibývaly skandály kolem politických stran a samotný smysl politické soutěže posléze zpochybnila tzv. opoziční smlouva.
Přímá volba prezidenta byla před jejím zavedením v roce 2012 politology často označována jako nevhodná pro české prostředí. Zavedení přímé volby prezidenta požadovalo změnu ústavy, což muselo schválit alespoň 120 poslanců a aspoň 3/5 přítomných senátorů. Názor politologa Tomáše Lebedy na zavedení přímé volby prezidenta odkrývá důvody její nevhodnosti pro český systém. Parlamentní režim je pro přímou volbu nevhodný z hlediska historie a postavení prezidenta jako silné autority a osobnosti, což se zavedením přímé volby posiluje.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Ikonou sametové revoluce se stal Václav Havel. Byl přirozeným lídrem a především morální autoritou, jeho osobnost měla navíc nevídaný mezinárodní přesah. Ani on se ale nevyvaroval omylů, chybná byla např. jeho představa nepolitické politiky. Občanská společnost však bohužel nemůže nahradit svobodnou soutěž politických stran. První svobodné volby v roce 1990 pak naznačily směr, kterým se bude země ubírat.
Z prostoru bývalé české části republiky se nikdy během druhé světové války nezformovala vojenská jednotka bojující na straně německé armády. Přesto někteří občané Československé republiky ve wehrmachtu sloužili. Jak je to možné? Podívejte se na výklad historiků, kteří popisují příklady osudů obyvatel první republiky po Mnichovu, resp. po vzniku protektorátu.
Podívejte se na novoroční projev, který v roce 1955 pronesl Antonín Zápotocký.
Ema měla od narození dobrodružnou povahu a hlavu plnou bláznivých nápadů. Poslechni si její vyprávění o tom, jak se i přes neúspěchy nevzdala a dosáhla toho, co chtěla. У Еми від народження був авантюрний характер і голова, сповнена божевільних ідей. Послухайте її історію про те, як вона попри невдачі не здалася та досягла того, чого хотіла.
Proces znárodňování začal v Československu již v roce 1945, kolektivizace zemědělství započala masově až v roce 1948. Tendence státu omezovat osobní vlastnictví byly zřejmé, a tak v roce 1947 vznikl bezprecedentní zákon postihující rod Schwarzenbergů z hlubocké větve rodu kvůli velikosti jejich majetku.
V roce 2015 oslavila KLDR 70 let od vzniku Korejské strany práce, vládnoucí strany. Jak vypadaly oslavy v očích české novinářky, která patřila mezi pozvané samotnou vládnoucí stranou? Kde a za jakých podmínek se mohli novináři pohybovat? Ve videu čekají nejen odpovědi na tyto otázky, ale i další postřehy k celé akci.
Mezi volbou prezidenta a výběrem vhodného krizového manažera se dá nalézt určitá podobnost. I prezident vstupuje do určitého týmu v určité situaci na „trhu“ a občané od něj něco očekávají stejně jako vlastníci/akcionáři od firmy. Při výběru kandidáta je vhodné ujasnit si své priority v kontextu vlastností prezidenta republiky. Jedná se např. o službu občanům, jít jim příkladem, pravdomluvnost, dodržování prezidentského slibu, péče o slabé, stmelování společnosti nebo schopnost pokory.
Za sousedkou Lidu přijíždí návštěva z USA. Sára a její rodina se snaží návštěvě nejen co nejvíce přiblížit českou zemi a její kulturní památky, ale také tradice, zvyklosti a symboly české státnosti. Mladý George z USA a Sára se utkají v soutěži, kdo zná Česko lépe. Oba mile překvapí a Lidu se raduje, že mládež na tom se znalostmi o vlasti není tak špatně, ba naopak.
Ústavní právník Jan Kysela ve Studiu ČT24 (2016) vysvětluje roli Senátu jako pojistky demokracie, která vyvažuje zákonodárnou a výkonnou moc, hlídá kvalitu zákonů a brání unáhleným změnám Ústavy. Nevyhýbá se ani otázce, zda je možné Senát zrušit. Měli bychom se ale ptát, k čemu by takový krok měl sloužit. A jako v každé volené funkci, vždy záleží na zvolených zástupcích.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.