02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Máte rádi tradiční českou kuchyni, která je unikátním mixem různých vlivů? Znáte recepty, které vařily už vaše praprababičky? A jaké to jsou? Schválně si zkuste tipnout, co je na našich jídlech unikátního. Všechno o tradiční české kuchyni, od jejího původu až po dnešní nové recepty, se dozvíme v dnešním díle pořadu "My se máme".
Obývali naši planetu dávno před tím, než jsme přišli my lidé. Nám po nich nezbylo nic víc než jen kupa kostí. A nebo ne? Světem dinosaurů nás provede zkušený paleontolog Josef Augusta a blíže se seznámíme s karnotaurem, který žil v druhohorách a jehož celou kostru si můžeme prohlédnout v Chlupáčově Muzeu historie Země v Praze.
Ukázka popisuje formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží život v rudolfinské době a osobnost Rudolfa II.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Proč v československé armádě v 50. letech 20. století vznikly tzv. pomocné technické prapory? Kdo byli jejich příslušníci a jaké v praporech panovaly podmínky?
Filmové zpracování slavnostního příjezdu čerstvě zvoleného prezidenta Masaryka z exilu do Prahy a nově vzniklého Československa.
Olga Hepnarová v roce 1973 usmrtila osm nevinných lidí. Dnes bychom její čin označili pravděpodobně za teroristický. Co když ale byla psychicky nemocná? To se už dnes nedozvíme, protože Hepnarová se stala poslední popravenou ženou v Čechách.
Ve zprávě z denního zpravodajství (2013) jsou použity ukázky z československého Filmového týdeníku s komentářem historiků. Ukázka shrnuje život J. Masaryka a věnuje se i otázce jeho nečekané smrti 10. 3. 1948.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.