02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Roboti, kteří mění svět. Slyšeli jste někdy o obavě, že nás roboti ve všem nahradí? Nebojte se! V nerutinní práci je člověk nenahraditelný. Co to znamená? To si vysvětlíme. Pojďme ale poznat roboty více, dozvědět se něco o jejich vývoji, životě a práci, kterou jsou schopni zastat.
Psal se rok 1907, když v moravském Holešově Rudolf Kneisl vymyslel lentilky, oblíbené bonbony ve tvaru čočky. V továrně, která pamatuje tvůrce legendární cukrovinky, jich denně vyrobí šest milionů, v sedmi barvách. Dozvíte se, že jejich výroba vůbec není jednoduchá a seznámíte se s historií jejich výroby.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena osobnost kazatele Jana Husa a jeho kritika církve, která vedla až k jeho upálení na hranici 6. července roku 1415. / Анімаційне відео у захопливій формі зображає особистість проповідника Яна Гуса та його критику церкви, яка призвела до його спалення на багатті 6 липня 1415 року.
Kde se vzal na světě internet a k čemu vlastně je? Jak to všechno začalo? Musíme si povědět něco z historie technických vynálezů. Podívejte se, jak šel čas. Mnohé z nich sice již dávno nepoužíváme, ale bez nich bychom nebyli tam, kde jsme dnes.
První církví oficiálně uznaný zázrak se stal na našem území ve Filipově roku 1866. Panna Marie se zde zjevila na smrt nemocné ženě a uzdravila ji. Postavený kostel papež povýšil na baziliku minor. Ve 30. letech byl Filipov jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst v Evropě. Po druhé světové válce ale upadl v zapomnění. Dnes opět ožil a konají se zde poutě, ta hlavní začíná v okamžiku zázraku, tj. 13. ledna ve 4:00. Co se tu vlastně stalo?
Václav Havel, Pavel Kohout a další disidenti se stávají motorem úvah, které vrcholí v myšlence velké petice všech petic, kterou se lze konkrétně a jednoznačně postavit režimu. Textu, za nějž se mohou postavit všichni, nekomunisté, bývalí komunisté, křesťané, všichni proti vládnoucímu establishmentu a bahnu, které produkuje.
Zamyšlení nad zásadními geopolitickými změnami světa a historickými milníky v průběhu 20. století.
Reportáž z dobového filmového týdeníku (1945) o zahájení norimberského procesu s dvaadvaceti představiteli nacismu, včetně von Neuratha, Hesse, Göringa a Ribbentropa. Obsahuje záběry na budovu soudu, bezpečnostní opatření, soudní místo i obžalované. Druhá část reportáže obsahuje projev předsedy české delegace u Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku Bohuslava Ečera. Ečer od tribunálu očekával především znovunastolení míru a spravedlnosti v Evropě. Zdroj: Národní filmový archiv.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.