02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Ukázka popisuje historii hradu Pernštejn, který nebyl nikdy dobyt.
Pasáž pořadu FUTURO s názvem Digitální machři nám představí pestrou škálu využívání digitálních technologií. Podíváme se například na začátky natáčení filmových triků i na ty současné. Napadlo vás někdy, jak je možné, že filmový hrdina skočí ze střechy na střechu a nemá ani škrábnutí? Jak se dělí filmové triky? A jak mohou technologie pomáhat v boji proti šikaně? Co všechno umí digitalizace? To všechno si ukážeme.
Část vánočního dílu Chobotnice z II. patra přibližuje předvánoční přípravy. Vciťme se do filmových situací a nasajme atmosféru Vánoc.
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
Dnešní optikou a často velmi zjednodušeně se konec první světové války jeví jako jasný a po vstupu USA jako předpokládaný. Přitom tomu vůbec tak nebylo. Víte, že třeba Spojené státy americké nevyhlásily válku Rakousko-Uhersku? Že poválečné uspořádání a představy Tomáše G. Masaryka byly hodně závislé na náhodě? Že vojenské strategie USA z konce války neodpovídaly zkušenostem evropských válčících států? Podívejte se na část diskuse o konci války a jeho souvislostech.
Už koncem třicátých let 20. století mělo nacistické Německo problém s nedostatkem zaměstnanců. Po vzniku protektorátu tak z českých zemí odcházeli první pracovníci na pomoc Říši s tím, že si vydělají peníze a vrátí se. Po začátku druhé světové války dostala tato pomoc formu nucené práce, nuceného nasazení. Jen z území Protektorátu Čechy a Morava se jednalo o více než půl miliónu osob, které byly nasazovány nejen v Německu, ale i na našem území. Podívejte se na jeden příklad, továrnu na letecké motory v Semilech.
Únor roku 1948, velká chvíle premiéra Klementa Gottwalda. Dvanáct demokratických ministrů jeho vlády podává demisi s vidinou, že Gottwald padne a prezident Beneš jmenuje prozatímní úřednickou vládu, která zemi dovede k předčasným volbám, v nichž už by komunisté rozhodně nevyhráli. Během několika rozhodujících dnů se ale tento taktický manévr ukazuje jako politická hloupost a hrubé podcenění protivníka.
Dvacáté století změnilo osudy mnoha lidí. Luboš Jednorožec šel jednou na vysněné rande se svojí dívkou. Už na něj nedošel a skončil v uranovém dole. Jak se to stalo? A jak se mu nakonec podařilo emigrovat z Československa? Podívejte se na jeho příběh.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.