02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme se společně podívat na historii české koruny. České země a Slovensko byly do roku 1918 součástí Rakouska-Uherska, a tak se v nich do té doby platilo měnou tohoto soustátí. Po vniku Československa se odborníci přeli o název měny nového státu. Jeden Sokol se měl dělit na drápky a brky. Podle návrhu Aloise Rašína nakonec zůstalo u koruny. Za druhé světové války nastoupily protektorátní koruny. Československá koruna skončila s rozpadem republiky na Česko a Slovensko.
Po smrti Jiřího z Poděbrad se o český trůn dělí Vladislav Jagellonský a Matyáš Korvín. V ukázce je také zachyceno otevření Vladislavského sálu a vláda syna Vladislava Jagellonského Ludvíka.
Pojďme se společně podívat na video o astronomických hodinách. Orloje se začaly stavět již ve středověku. První orloj vznikl v italském Padově. Na pražském orloji jsou symboly zvěrokruhu od Josefa Mánese. Pražský orloj také ukazuje, kolik hodin uběhlo od posledního západu slunce, a patří k největším atrakcím v Praze.
Společně se podíváme, kdo je dodnes jediným Čechem, který kdy letěl do vesmíru. Tento československý kosmonaut se jmenuje Vladimír Remek. Během svého letu sledoval například změny jasnosti hvězd při západu za obzor. Ve vesmíru strávil celkem 190 hodin.
V podzemní továrně Rabštejn na Děčínsku se v období 2. světové války vyráběly letecké součástky. Na nucenou práci sem byli nasazeni nejen vězni z nedalekého koncentračního tábora Rabštejn, ale i z větších táborů v Německu či Rakousku. Po továrně nás provede autor místní expozice, která připomíná tristní životní podmínky a utrpení vězňů, kteří zde pracovali.
Pasáž zachycuje schválení provolání „Všemu lidu ČSSR“, ve kterém UV KSČ odsuzuje vpád vojsk Varšavské smlouvy. Toto provolání odvysílal Český rozhlas ve dvě hodiny ráno alespoň na tzv. rádiu po drátě, protože přívrženci okupantů vypnuli vysílání na středních vlnách. Součástí pasáže je i líčení každodennosti v roce 1968.
V padesátých letech českoslovenští komunisté vybudovali největší skupinové sousoší v Evropě, pomník uctívající Josifa Stalina. Odhalen byl nedlouho před odsouzením Stalinova kultu osobnosti, a tak na svém místě vydržel pouhých 7 let, než byl odstřelen. Dodnes je jeho místo na Letné „prázdné".
Co je to duch národa? V čem tkví jeho síla? Na otázku redaktora Československé televize Oty Nutze odpovídá v roce 1969 spisovatel Jiří Mucha. Zajímavé a v době svého vzniku neodvysílané zamyšlení syna malíře Alfonse Muchy o síle lidského ducha.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.