02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Karel IV. král český a císař římský byl synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Právě díky své matce se těšil v Čechách velké oblibě a sám si naši vlast také zamiloval. Za své sídlo si vybral Prahu a budoval pověst silného českého království, které neustále zveleboval. Mezi mnoho jeho skutků patří i stavba hradu Karlštejn, který měl sloužit pro uložení toho největšího pokladu v celém křesťanském světě.
Součástí keltského náboženství byla také víra v magii. Výsadní postavení proto měli druidové, kteří pomáhali ostatním kouzlit. Za své umění si však brali nemalé poplatky.
V roce 1886 byl patentován první benzinový automobil. Za jeho zrodem stojí konstruktér Karl Benz. Lidé znali parní stroje, koňská spřežení, ale mít takovýto osobní dopravní prostředek byla velká vzácnost. Jakou rychlostí se pohyboval? Podle dochovaných záznamů to bylo 11 až 16 km za hodinu. Postupem doby se auta zdokonalovala, zrychlovala a dnes? Vyrábí se elektromobily a co dál? Nechme se překvapit.
Historie hradu Loket sahá do 12. století, kdy byl na kamenném ostrohu nad řekou Ohří postaven gotický hrad sloužící jako zemská opora na hranici s Chebskem, které v té době ještě nebylo součástí českého státu. Důležitou roli hrál Loket i pro mladého Karla IV., který v něm byl vězněn za nepokojů proti králi Janu Lucemburskému. Vězením se hrad stal i v 19. a 20. století.
Tak, jako po roce 1918 hledala svoji identitu nově vzniklá Československá republika, vytvářela si ji i nově vzniklá národní křesťanská církev, která od ledna roku 1920 nese ve svém názvu přídomek československá. Jak se její étos proměňoval v průběhu 20. století a jaký je v současnosti?
Václav Havel již v šedesátých letech otevřeně kritizoval komunistický režim. Psal divadelní hry, které uvádělo Divadlo Na zábradlí i zahraniční scény. Odpovědí mu byl zákaz veřejné činnosti a osobní perzekuce. Poslechněte si reportáž o životních peripetiích V. Havla.
Jan Lucemburský si v českých dějinách vysloužil dvě označení: král cizinec a král diplomat. O jeho diplomatických schopnostech svědčí jednání uskutečněné na Visegrádě v dnešním Maďarsku v roce 1335. Podpis mírových smluv mezi českým, polským a uherským králem stabilizoval politickou situaci střední Evropy a byl inspirací pro politiky v počátcích devadesátých let 20. století, kdy na stejném místě vznikla Visegrádská skupina neboli Visegrádská čtyřka (V4). Prezident Václav Havel tu inicioval podpis smlouvy, díky které se postkomunistické státy vyčlenily z východního bloku.
Pasáž zachycuje nástup Karla I. na trůn uprostřed války a reakci jeho protivníků.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.