02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Psal se rok 1907, když v moravském Holešově Rudolf Kneisl vymyslel lentilky, oblíbené bonbony ve tvaru čočky. V továrně, která pamatuje tvůrce legendární cukrovinky, jich denně vyrobí šest milionů, v sedmi barvách. Dozvíte se, že jejich výroba vůbec není jednoduchá a seznámíte se s historií jejich výroby.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen bohatý spolkový život v českých zemích v 19. století. Představeny jsou například spolky Hlahol nebo Sokol (včetně jeho zákazů ve 20. století).
Po smrti Václava III. vymírá rod Přemyslovců po meči. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak česká šlechta hledá nového nástupce na trůn. Stane se jím Jan Lucemburský.
S Heydrichem dorazil teror i na Barrandov. Už nelze být nestranný. Středoevropský prostor je podle něj potřeba od Čechů vyčistit a ty, které nepůjde ani přesídlit ani převychovat, je třeba zlikvidovat. Treuhänder Českého filmového ústředí, Willy Söhnel, sudetský Němec a milenec herečky Lili Krallové, fiktivní postava Bohémy), byl projevu přítomen a s fanatickým hajlováním se s jeho myšlenkami plně ztotožnil.
Jednou z méně známých kapitol protektorátních dějin je existence vojenské jednotky. Vládní vojsko bylo vytvořeno brzy po začátku existence protektorátu Čechy a Morava ze dvou důvodů. Jednak zbýval ještě půlrok do začátku druhé světové války a nacisté chtěli vytvořit iluzi, že obsazené území má nějakou svébytnost. Zároveň bylo potřeba umístit některé příslušníky zrušené československé armády, kteří by jinak mohli posílit domácí odbojové skupiny. Podívejte se na stručné dějiny vládního vojska z pohledu historiků v pořadu Historie.cs.
Co bylo příčinou invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968? Co se stalo poté v rámci tzv. normalizace a jak na tuto kapitolu našich dějin pohlížíme dnes? Jak na okupaci Československa reagoval svět? Debata odborníků si klade i otázku, co udělala s československým národem a jeho charakterem? Co si dnes myslí aktéři srpnových událostí? Jak to zamíchalo s jejich životy? A jak to bylo s onou často zmiňovanou zradou politiků na vlastním národě? A nakonec: dal se běh událostí vůbec nějak zvrátit?
V historii československé i české najdeme několik vládních uskupení, pro něž se vžil název úřednická vláda. Podívejte se diskusi odborníků o tomto historickém fenoménu, kde se dozvíte i o tom, co je a co není úřednická vláda.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.