02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Ukázka popisuje formou skečů, rozhovorů, fiktivních reportáží a scének dobu Jiřího z Poděbrad.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě cestovatele a spisovatele Jiřího Hanzelky. Poslechněte si, jak se seznámil s Miroslavem Zikmundem, se kterým ve voze značky Tatra procestoval doslova celý svět, a co všechno na svých cestách zažili. Jiří vydal také několik cestopisů a bojoval za toleranci a lidská práva.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život v 50. letech v ČSR, a to jak budování socialismu, tak emigrace či poslech zahraničního rozhlasu.
S Janem Amosem Komenským se podíváme na to, jak jeho myšlenky ovlivnily školní vzdělávání po celém světě. Tvrdil, že vzdělání a výchova může změnit celý svět. Dodnes platí mnoho didaktických zásad, které vymyslel.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Pochopitelně se jim nevyhnula ani volba prvního polistopadového prezidenta. Podnětem ke konspiračním úvahám byla především soukromá schůzka Václava Havla a představitele komunistického režimu Mariána Čalfy. Je pravda, že po ní byl Havel zvolen prezidentem jednomyslně všemi poslanci tehdejšího Federálního shromáždění. A je pravda, že komunistická strana nebyla nikdy zakázána. Co se však na schůzce opravdu odehrálo, nikdo neví.
Po Vítězném únoru vykonstruoval komunistický režim několik politických procesů s církevními představiteli. Každá záminka mu byla dobrá. V malé obci Číhošť na Havlíčkobrodsku se 11. prosince 1949 měl při bohoslužbě pohnout kříž na oltáři. V obci i okolí se začaly šířit různé zvěsti o původu a následcích tohoto jevu. Do obce se sjížděli věřící. Státní bezpečnost začala tento "zázrak" vyšetřovat, zatkla faráře Josefa Toufara a několik dalších občanů. Po krutém mučení Toufar podepsal zinscenování zázraku, ale během vyšetřování zemřel, čímž režim přišel o hlavního obžalovaného.
Zhlédněte oznámení demise nekomunistických ministrů v dobovém zpravodajství z roku 1948. Den 25. únor 1948 je u nás známý jako Vítězný únor. Vůle lidu zvítězila a přinesla velké ovace, které předznamenaly nástup diktatury a velké množství zničených osudů a zmařených životů. Jaké jsou počty obětí komunistického režimu?
V mnoha obcích naší republiky dodnes nacházíme pomníky padlých z první světové války. Často obsahují řadu jmen a připomínají oběti z té které obce. Své padlé v první světové válce měli také čeští Němci, žijící převážně v pohraničních obcích. I oni si pomníky připomínali své padlé. S událostmi druhé světové války a následným odsunem mnoho těchto pomníků osiřelo či úplně zmizelo. Podívejte se na některé z nich v severních Čechách.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.