02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vyšehrad se vypíná na vrcholku skály hned nad Vltavou, kudy dříve vedly obchodní cesty do Prahy, a vážou se k němu mnohé báje a pověsti. Ve videu se dozvíme, jak to bylo ve skutečnosti.
Drůbež je nejrozšířenější zvířectvo chované na maso po celém světě. Skupinu hrabavé drůbeže netvoří jen slepice, ale jak uvidíme, také krůty, perličky, pávi nebo pštrosi. Seznámíme se s předkem našich slepic kurem bankivským a zjistíme kolik plemen slepic se na světě chová.
Wifina se zaměřila na historii traktorů. Matěj je na návštěvě v Zetor gallery a zemědělském družstvu, aby zjistil, jak se vyrábějí traktory, k čemu všemu slouží, kolik jich u nás je a v čem jsou výjimečné. A co se děje, když traktor zapadne?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena pověst o vzniku pražského orloje, díky kterému již lidé nemuseli odhadovat čas podle Slunce. Kdo byl jeho skutečným autorem?
Dokument zachycuje část závěrečné řeči pplk. JUDr. Juraje Viesky v procesu se skupinou obžalovaných v čele s Miladou Horákovou. Žalobce emotivně hovořil o "škole bdělosti a škole nenávisti", kterou se měla socialistická společnost poučit. Připomněl tisíce rezolucí, které zaslal pracující lid ze všech koutů republiky na podporu nejpřísnějšího potrestání všech souzených. Na stejné okamžiky zavzpomínaly v závěru ukázky Věra Tůmová a Jana Horáková-Kánská, sestra a dcera Milady Horákové.
S výstavbou přehrad na Vltavě ve 20. století došlo k zániku řady obcí. Stát musel proto řešit otázku náhradního bydlení pro ty, jejichž dosavadní dům se nacházel v oblasti, která byla zaplavena. Při poválečné výstavbě Vltavské kaskády byly lidem nabízeny dvě možnosti: buď dostali finanční náhradu, nebo si nechali dům od státu postavit. To však mělo své ale…
Dne 21. srpna 1968 vpadla do Československa vojska Varšavské smlouvy. Zatímco vojska ostatních zemí naši republiku postupně opustila, ruští vojáci odešli až po sametové revoluci. Parlamentní komise vedená hudebníkem Michaelem Kocábem dojednala všechny podrobnosti odchodu a roku 1991 sovětská armáda definitivně opustila české a slovenské území. Fotografka Dana Kyndrová vše dokumentovala. Na fotografiích zachytila vyjednávání, samotný odsun a neušlo jí ani překvapivé chování ze strany Čechů. Ti často tento významný dějinný okamžik nijak zvlášť neprožívali, a někteří dokonce na pobyt ruských vojsk vzpomínali v dobrém.
Ve španělské občanské válce sehrály stěžejní roli interbrigády, tedy vojenské jednotky složené z dobrovolníků z různých zemí, včetně Československa. Jaké byly jejich osudy po tom, co se komunisté chopili moci? Kteří z nich byli perzekuováni v rámci tzv. monstrprocesů? A jak se postoj k nim proměnil např. v 60. letech? O osudech československých vojáků ze Španělska se více dozvíme v pořadu Historie.cs.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.