02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Obyvatelé Římské říše o slunovratu a dvanáct dní po něm velebili boha Saturna. Otroci si vyměnili role se svými pány, kteří jim museli sloužit. Staří Keltové o slunovratu slavnostně zapálili v krbu poleno a poté popel z polena ráno rozsypali po poli, aby byla dobrá úroda. Slované v průběhu nejkratšího dne v roce rozsvěcovali svíci a věštili z plamínku.
Rudolf II. přemístil svůj císařský dvůr do Prahy. S sebou si vzal kromě různých služebníků i kuchaře a cukráře, kteří obohatili českou kuchyni o různé sladkosti. Rudolf II. si cukrovinky rád dopřával, přestože byl v té době cukr velice drahý.
Nejstarší delikatesou lidstva jsou korýši. Tito obyvatelé naší planety žili již před 200 miliony let. Ve starém Římě nesměli klepetáči chybět na žádné slavnostní tabuli. A kde bychom je našli dnes? Některé v řekách, jiné zas v mořích.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
V komunistické éře by se nenašlo větší městečko nebo obec, kde by alespoň jedna ulice nebo jedno náměstí nenesly jméno Otakara Jaroše. Tento hrdina Sovětského svazu im memoriam z bitvy u Sokolova by se asi divil, jaký obraz o něm stvořila v Československu poválečná komunistická propaganda. Z vlastence a stoupence masarykovských idejí, kritika pronikání komunistických myšlenek do armády stvořili komunisté příkladného obdivovatele SSSR, Rudé armády a komunistických ideálů par excellence.
V ukázce dokumentárního filmu (2017) uvidíme autentické záběry a uslyšíme citace z dobových textů. Tématem je zrod československé jednotky v Sovětském svazu v roce 1942. Sovětský svaz udělil amnestii cca 8 000 československých vězňů z gulagů. V jednotce se prosazoval komunistický vliv. Jednou z postav ukázky je i Karel Vaš, agent NKVD a nechvalně známý prokurátor v procesu s gen. Píkou. Vaš zemřel nepotrestán v roce 2012.
Podíváme se na vizuální praktiky, které používala nacistická a komunistická propaganda. Americký teoretik designu Steven Heller vysvětluje, jak propaganda funguje vizuálně a jaké má cíle. Doplňují ho Jiří Přibáň, právník a sociolog, a výtvarník Karel Haloun.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byly jen důsledkem dohody o novém uspořádání světa mezi USA a SSSR. Sovětský svaz byl ekonomicky v troskách a jeho problémy navíc umocňovaly závody ve zbrojení. Vyměnil proto nadvládu nad státy střední Evropy za slib, že NATO nebude posouvat své hranice dál na východ. Další teorie říká, že v ČSSR stáli za pádem komunismu sami komunisté – režim byl na pokraji zhroucení a ve straně se začal odehrávat boj o moc.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.