02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Přemýšleli jste někdy o tom, čím budeme jezdit za 50 let? Jestli budou auta létat nebo se budou sama řídit? Pojďte se podívat na práh budoucnosti dopravy s tímto dílem Wifiny.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a význam Kosmovy Kroniky české, jednoho z nejdůležitějších historických pramenů českých zemí.
Zavzpomínejme na život českého vynálezce gelových kontaktních čoček. Otto Wichterle studoval chemicko-technické inženýrství a podílel se na řadě vynálezů. Jeho největším vynálezem byly kontaktní čočky. Zjistěte, jak mu při výrobě jejich prototypu pomohla stavebnice Merkur.
Kde vlají prapory a vlajky? Jaký je rozdíl mezi vlajkou, praporem, fáborem a korouhví? Co je to námořní vlajková abeceda? Svoje vlajky mají i různé instituce a spolky. Velmi známá je také olympijská vlajka. Brďo se dozvídá historii vzniku naší státní vlajky. Když ji chceme nakreslit, musíme dodržet určitá pravidla stejně jako při jejím vyvěšování.
Viktor Heller byl sokolským náčelníkem a organizoval všesokolské slety. Za druhé světové války pracoval v odboji, byl zatčen gestapem a vězněn. Po válce odmítl vytvořit místo Sokola novou sjednocenou tělovýchovnou organizaci a organizovat spartakiádu, i když se za odměnu mohl stát ministrem. Nesouhlasil s trestem smrti pro Miladu Horákovou. Pronásledovala ho StB a ve vykonstruovaném procesu proti vedoucím činitelům Sokola byl odsouzen na deset let.
Dne 18. května 1923 bylo ze stanu poblíž tehdejšího hlavního pražského letiště ve Kbelích zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání v Československu. Československo se tak stalo druhou evropskou zemí, která měla rozhlasové vysílání. Podívejte se na stručnou historii rozhlasu v rámci pořadu, který vznikl k 95. narozeninám.
Prvním Čechem na severním pólu se v roce 1993 stal polárník Miroslav Jakeš. Tak dlouho trvalo Čechům dobytí severního pólu... Co tomu předcházelo?
Po Vítězném únoru vykonstruoval komunistický režim několik politických procesů s církevními představiteli. Každá záminka mu byla dobrá. V malé obci Číhošť na Havlíčkobrodsku se 11. prosince 1949 měl při bohoslužbě pohnout kříž na oltáři. V obci i okolí se začaly šířit různé zvěsti o původu a následcích tohoto jevu. Do obce se sjížděli věřící. Státní bezpečnost začala tento "zázrak" vyšetřovat, zatkla faráře Josefa Toufara a několik dalších občanů. Po krutém mučení Toufar podepsal zinscenování zázraku, ale během vyšetřování zemřel, čímž režim přišel o hlavního obžalovaného.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.