02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme se společně podívat na video o prvním objeveném dinosaurovi, který se nazýval megalosaurus. Tento název mu dal britský přírodovědec William Buckland. Velký druh dinosaura popsal jako obřího plaza, odhaduje se, že měl hmotnost mezi 700 až 1 200 kilogramy. Byl to masožravý dinosaurus, který žil v období jury. Maso hltal a polykal ho po velkých kusech.
Všichni ji známe, používáme a bereme jako samozřejmost. Kde se však vzala? Z čeho se vyrábí a co všechno za její výrobou stojí? Společně nahlédneme do historie tužky, protože není tužka jako tužka. Pro nás dnes obyčejná věc denní potřeby, dříve přelomový vynález.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Společně se dozvíme, že první mrkve byly žluté nebo také fialové. Rostly divoce v oblasti dnešního Pákistánu a Afghánistánu. Mrkve byly dříve menší, než je známe nyní, a byly docela hořké. Mrkev je nejen zdravá, ale i léčivá a dokonce v Anglii z ní dělají puding.
Na začátku roku 1969 se upálil student Jan Palach. Jeho tragický čin měl u československé veřejnosti velký ohlas. Jedním z nich byla i píseň Bohdana Mikoláška Ticho. Její text možná nejlépe vyjadřuje pocity tehdejší doby. Režisér Milan Peer píseň doprovodil působivými filmovými záběry a vzniklo tak silné svědectví, které bylo v době normalizace na dvacet let uloženo do trezoru.
V ukázce vidíme vozy legionářského vlaku v letech 1918-1920, tzv. legiovlaku, který zrekonstruovala Československá obec legionářská. Čechoslováci byli známí svou vynalézavostí a schopností improvizace, takže vedle pošty, tiskové agentury a vlastních novin provozovali i vlastní podniky na výrobu potřebných věcí. Sokolové neváhali organizovat cvičení. Pro udržení morálky se hrálo divadlo.
Dokument zachycuje část závěrečné řeči pplk. JUDr. Juraje Viesky v procesu se skupinou obžalovaných v čele s Miladou Horákovou. Žalobce emotivně hovořil o "škole bdělosti a škole nenávisti", kterou se měla socialistická společnost poučit. Připomněl tisíce rezolucí, které zaslal pracující lid ze všech koutů republiky na podporu nejpřísnějšího potrestání všech souzených. Na stejné okamžiky zavzpomínaly v závěru ukázky Věra Tůmová a Jana Horáková-Kánská, sestra a dcera Milady Horákové.
Pasáž popisuje zásobování a hlad v Rakousku-Uhersku během první světové války, analyzuje jeho příčiny a dopad na výsledek války.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.