02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Napadlo vás někdy, co všechno může být pod vodou? Některé naše vodní plochy ukrývají na svém dně tajemství. Pod vodou totiž leží zatopené domy a vesnice. Na dnech dvacítky našich přehrad je zatopeno asi 120 obcí. Pod hladinou Orlíku například najdete přes 650 stavení. Domy se zatápěly proto, že bylo potřeba postavit přehrady, získat vodu a pořídit si na ochranu proti povodním.
Napoleon Bonaparte je považován za jednu z největších postav světových dějin. Ve své době ovládal půlku Evropy. Nebyl to pouze válečník, ale zasloužil se i o rozvoj Francie. Ve Zprávičkách se o jeho životě, vzestupu i pádu dozvíte více v kreslené reportáži.
Co je pravdy na pověsti o Golemovi a setkal se rabi Löw opravdu s císařem Rudolfem II.? K čemu byl a komu patřil Maharalův pohár, který je vystaven v Židovském muzeu v Praze? O tom všem si v dnešní noci v muzeu popovídáme se samotným rabim a dozvíme se něco nového z židovské historie.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku vytvářet časovou osu. Která událost nám udává rok nula? Procestujme jednotlivá tisíciletí a staletí a přiřaďme k nim vynálezy, které se v dané době používaly. Navštívíme i osobnosti české historie. Víte, v kterém století žil Karel IV.?
Z prostoru bývalé české části republiky se nikdy během druhé světové války nezformovala vojenská jednotka bojující na straně německé armády. Přesto někteří občané Československé republiky ve wehrmachtu sloužili. Jak je to možné? Podívejte se na výklad historiků, kteří popisují příklady osudů obyvatel první republiky po Mnichovu, resp. po vzniku protektorátu.
Jednou z mála církevních staveb, která byla postavena za komunistického režimu, je kostel sv. Josefa v Senetářově na Blanensku. Vznikl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v moderním stylu inspirovaném francouzským architektem Le Corbusierem. Jak to bylo možné? Jak unikátní stavba vypadá uvnitř?
Na konci září roku 1938 přišlo rozhodnutím velmocenské čtyřky v Mnichově Československo o svá pohraniční území. Následovalo období tzv. druhé republiky, kdy si její představitelé mysleli, že dokážou udržet státní samostatnost. Z tohoto omylu je vyvedly události z března 1939, kdy po osamostatnění Slovenska došlo k okupaci českých zemí. Podívejte se na reportáž Československého filmového týdeníku z roku 1969, která proběhlé události hodnotí s třicetiletým odstupem. Co si z této historie můžeme vzít my dnes?
Poslechněte si vzpomínky lidí, kteří žili v komunistické éře v hraničním pásmu v Železné Rudě. Ve videu se dozvíte, jak jejich každodenní život ovlivnila přítomnost železné opony. Co všechno jim komplikovalo život?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.