02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny reformy Josefa II., vydání tolerančního patentu, zrušení nevolnictví, cenzury, trestu smrti, zavedení jediné úřední řeči atd.
Doba ledová je z geologického hlediska nedávná minulost. Jak vypadala zvířata před deseti tisíci lety? Byla podobná některým současným tvorům? Z jakého důvodu byla jejich těla gigantická a proč nakonec vyhynula? Věděli jste, že k nálezu mamutích klů došlo i v samém centru Prahy?
Věděli byste, co patří mezi tradiční česká řemesla? Určitě se jich dají najít spousty, ale my se konkrétně podíváme na tradici českých loutek, poté zavítáme do rodinné sklárny v Nižboru a na závěr si necháme návštěvu historických lidových útulen, nebo jak bychom řekli dnes, hotelů, Maměnky a Libušína, které jsou obklopeny krásnou valašskou přírodou.
Drůbež je nejrozšířenější zvířectvo chované na maso po celém světě. Skupinu hrabavé drůbeže netvoří jen slepice, ale jak uvidíme, také krůty, perličky, pávi nebo pštrosi. Seznámíme se s předkem našich slepic kurem bankivským a zjistíme kolik plemen slepic se na světě chová.
Nebylo silnějšího muže v českých zemích. Zažil slávu i hořkost a přesto se nevzdal. Příběh výjimečného muže na pozadí dějin 20. století. Dokumentární film Libuše Rudinské mapuje komplikovaný osud světoznámého zápasníka a českého vlastence Gustava Frištenského v proměnách dvacátého století.
Proč v československé armádě v 50. letech 20. století vznikly tzv. pomocné technické prapory? Kdo byli jejich příslušníci a jaké v praporech panovaly podmínky?
Video mapuje osudy českých vojáků ve vzpomínkách jejich potomků. Využívá jejich zápisníků, deníků, fotografií a také dobové filmové záběry. V ukázce uslyšíme vzpomínky legionářů Josefa Laciny a Jana Hanáka z doby bojů ve Francii v roce 1918, kdy se Německo posíleno o vojáky z východní fronty pokouší o novou ofenzivu. Po výzvě Národní rady se přihlásili na mobilizaci.
Poté, co se totalitní režim vypořádal se svými odpůrci, obrátil pozornost do svého středu. Bylo potřeba najít obětního beránka za neúspěchy zejména v hospodářské oblasti. Volba padla na generálního tajemníka Komunistické strany Československa Rudolfa Slánského. Podívejte na začátek dobového dokumentárního filmu, v němž zazní obžaloba Slánského a spoluobviněných.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.