02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jak chytré technologie proměňují naše domovy? Ukažme si, jakými technologiemi může být vybaven náš domov a jak mezi sebou všechny komunikují. Zamysleme se, jak vypadaly domovy lidí od dávných dob po současnost, v čem se odlišují? Jakých vymožeností jsme dosáhli? Dokážeme si představit, jak budou domácnosti vypadat za 50 let?
Pojďme společně nahlédnout do života velkého ilustrátora Zdeňka Buriana. Burianovy obrázky můžete znát z učebnic přírodopisu a dějepisu či knih Eduarda Štorcha. Ilustroval také román Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky. Ve Štramberku najdete Burianovo muzeum.
Jestli to tak bylo, nebo nebylo, to se dnes už nedozvíme, ale rytíř Prášil nám svým osobitým způsobem odvypráví pověst Tajemství z Blaníku. Víte, kde se vzalo brnění? Jak vznikl jeho název? Kde našli trpaslíci poklad a kam ho schovali? A co dal čaroděj Ohňomor rytíři Křivohubovi za to, že ho vysvobodil?
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Na pomezí Ukrajiny a Polska žila řada Volyňských Čechů už od poloviny 19. století. Protrpěli tady dvě světové války; a tu druhou provázelo skutečně nelítostné masové vraždění. Před 70 lety, počátkem jara 1944, se naši krajani hromadně hlásili do československé východní armády. Po osvobození se pak většina z nich vrátila do své původní vlasti.
Nová budova Československé televize na Kavčích horách v Praze se začala plánovat už v druhé polovině 50. let. Stavěla se pak od roku 1962 a její výstavba se dokonce jeden čas i zastavila. Další prodlení ve výstavbě přinesly technické změny televizního vysílání. Podívejte se na část dobové diskuse nad výstavbou objektů ČST, v níž se dozvíte i o plánovaných částech areálu, které nakonec nikdy postaveny nebyly.
Státní bezpečnost, československá politická policie, měla velké množství spolupracovníků. Spousta z nich se jimi nestala z přesvědčení, ale podlehli vydírání ze strany tehdejšího režimu. Václav Štěpán, Čestmír Huňát a Josef Rössler vypravují svůj příběh ze třech různých dekád komunistického režimu. Šlo se spolupráci vyhnout? Co to znamenalo pro jejich další osudy? Mohl jedinec morálně zvítězit nad tehdejší mocí?
Po atentátu na Reinharda Heydricha se sedm parašutistů uchýlilo do krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Jejich úkryt byla prozrazen a jednotky SS a pražského gestapa kostel obklíčily. Úkryt zde výsadkáři našli díky pravoslavným duchovním – Vladimírovi Petřekovi a Václavovi Čiklovi. Ti byli zapojeni do odboje již od začátku okupace. Zachránili například život mnoha Židům, kterým vydávali křestní listy.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.