02:44
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Karel IV. strávil dětství na francouzském dvoru u svého strýce Karla IV. Sličného. Po něm přijal jméno a získal patřičné vzdělání. Později se vrátil do Čech, aby napravil situaci po svém otci.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě cestovatele a spisovatele Jiřího Hanzelky. Poslechněte si, jak se seznámil s Miroslavem Zikmundem, se kterým ve voze značky Tatra procestoval doslova celý svět, a co všechno na svých cestách zažili. Jiří vydal také několik cestopisů a bojoval za toleranci a lidská práva.
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena nespokojenost poddaných s robotou a selské bouře v 17. století, zejména pak povstání Chodů v roce 1693.
Dvacáté století změnilo osudy mnoha lidí. Imrich Gablech chtěl být vojenským pilotem a tento sen se mu splnil. Většinu svého života byl ale zaměstnán v dělnických profesích – byl třeba skladníkem nebo kontrolorem. Proč? Podívejte se na jeho příběh.
Ženský klub český byl založen v roce 1902 a v období první republiky nabyla jeho činnost takových rozměrů, že se rozhodl vystavět si vlastní spolkový dům. Na parcele v ulici Ve Smečkách vyrostl na počátku 30. let multifunkční dům s klubovnami, knihovnou, přednáškovým sálem (dnes scéna Činoherního klubu), bydlením pro ženy a s restaurací. Architektkou byla samozřejmě také žena, první promovaná architektka v Československu Milada Pavlíková-Petříková.
Manifest Dva tisíce slov byl jedním z nejvýznamnějších dokumentů pražského jara. Jeho autorem byl spisovatel Ludvík Vaculík. Prohlášení podepsaly stovky dalších osobností veřejného života a více než sto tisíc občanů. Co v něm stálo?
Vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci se v průběhu druhé světové války proměňují, zhoršují se. Budoucí řešení poválečného stavu se rýsuje v dohodách zástupců československého státu a demokratických sudetských Němců v britském exilu. Rozhovor Edvarda Beneše a Wenzela Jaksche z listopadu 1941.
9 849
397
2 248
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.