04:16
Za sousedkou Lidu přijíždí návštěva z USA. Sára a její rodina se snaží návštěvě nejen co nejvíce přiblížit českou zemi a její kulturní památky, ale také tradice, zvyklosti a symboly české státnosti. Mladý George z USA a Sára se utkají v soutěži, kdo zná Česko lépe. Oba mile překvapí a Lidu se raduje, že mládež na tom se znalostmi o vlasti není tak špatně, ba naopak.
Váránásí leží na západním břehu řeky Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džinistů a je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Pořad ukazuje, jaký je život ve Váránásí a jaké jsou hinduistické tradice spjaté s posvátnou řekou Gangou.
Street dance znamená v doslovném překladu pouliční tanec. I on má však svá pravidla a souvisí s určitou hudbou a způsobem života.
Co vše spadá pod pojem kultura a jaký cíl si klade umění? Na tyto otázky dostane odpověď Sára a její rodina při domácím inscenování rockové opery. Zjišťují například, že umění má mnoho podob a že každému se líbí něco jiného. Nejde však jen o zábavu. Umění může mít různé funkce: provokovat, zneklidňovat či vyvolávat debaty. Pro tvůrce je pak zásadní samotná radost z tvoření.
V divadelní hře Fidlovačka zazněla roku 1834 poprvé píseň Kde domov můj. Od počátku tato píseň publikum zaujala a začala stále více pronikat mezi lid. Byla snadno zapamatovatelná, svou melodikou připomínala lidové písně a opěvovala českou zem jako domov, což působilo zvláště silně v dobách národní nesvobody. V průběhu doby se samozřejmě objevila kritika a také parodie na text písně, ale historie ukázala, že píseň je nadčasová a v srdcích lidí si našla pevné místo.
Pořad ukazuje, že tanec dnes vnímáme především jako pohybové ztvárnění hudby. Původně však sloužil jako jeden z vyjadřovacích prostředků a stal se součástí mnohých rituálů, především náboženského charakteru.
Filmové triky se dávno netýkají jenom fantasy a sci-fi žánrů. Na zeleném pozadí často vznikají scény, u kterých by to diváka ani nenapadlo.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k zachování nemateriálního kulturního dědictví. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich je i sokolnictví. Umění chovu dravců, jejich ochrany, výcviku a lovu s nimi je zapsáno také na seznamu UNESCO. V čem je toho umění lovu staré několik tisíc let tak výjimečné?
Fotograf Zdeněk Dvořák fotí cirkus už mnoho let. Vyznává se ze svého osobního vztahu k němu a nastiňuje jeho úlohu v životě lidí. Zmiňuje také známou kauzu z roku 2018 týkající se obchodu s tygřím masem. V souvislosti s ní se zamýšlí nad tím, jak kauza ovlivnila pohled na cirkusy v Česku a zda je to zasloužené.
Roman Vondrouš je jedním z mála českých fotografů, kteří získali ocenění v mezinárodní soutěži World Press Photo. Podařilo se mu to se sérií s názvem Steeplechase, která vznikla na dostihovém závodišti v Pardubicích. Dozvíme se, jak se k tomuto sportovnímu tématu dostal a čím jsou jeho fotografie výjimečné. Nechybí ani historický přehled všech Čechů, kteří ve zmíněné prestižní soutěži uspěli.
9 849
397
2 248
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.