02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Gotický sloh neovlivňoval jen českou architekturu, ale také styl oblékání a myšlení. Lidé se již neobrací pouze k Bohu, ale starají se i sami o sebe. S tím přichází nové módní kreace a proměna společenského života.
Věděli jste, že České republice se oficiálně také může říkat jen Česko? Jaká jiná jména měla naše země v průběhu své existence? Kdy jsme se z knížectví stali královstvím? A kdo zavedl název Koruna česká? Podívejte se na video a vše se dozvíte.
S hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem si povíme o jeho slavné opeře Rusalce. Jaká byla jeho životní cesta ke světovému věhlasu? A proč se nestal řezníkem jako jeho otec?
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Nejslavnější husitský vojevůdce se jmenoval Jan Žižka. Jak, s čím a za co jeho vojsko válčilo? Jak vojevůdce obelstil své nepřátele poblíž Sudoměře? A jak přišel o zrak? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Nedlouho po bitvě u Lipan se mladý šlechtic Jiří z Poděbrad stává důležitým představitelem kališníků. Brzy je vůdčí osobností Poděbradské jednoty a poté, co dobyl Prahu, je mu otevřena cesta k titulu zemského správce.
Česká šlechtična Zdislava z Lemberka nejenom zakládala kláštery a špitály, ale dokonce se sama o nemocné starala. Byla tak obětavá a mimořádná, že byla nakonec v roce 1995 prohlášena za svatou.
Husitské hnutí (zejména pak tábority) nesymbolizují pouze války, ale např. i kolektivní samospráva společenství. Jedním z takových symbolů byly husitské kádě, do kterých nově příchozí odevzdávali své cennosti. K čemu byl nashromážděný majetek využívaný? Jak dlouho tento systém fungoval a se kterými městy je spojený? O tom nám více řekne odborník na husitské období Petr Čornej.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje přelomovou dobu konce vládnutí přemyslovské dynastie a nástup Lucemburků. Ukazuje složitý vztah Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny i situaci v českém království za prvního lucemburského českého krále.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.