05:02
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Historie olympijských her začala ve starověkém Řecku. Konaly se každé čtyři roky ve městě Olympia. Jak se liší od moderních her obnovených na konci 19. století?
Cestopis z oblasti Mrtvého moře se věnuje historii pevnosti Masada, rekreačním možnostem u Mrtvého moře a archeologické lokalitě Kumrán.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Co všechno přinášejí koně lidem? A jak dlouho už jejich soužití trvá? Kůň je symbolem energie, síly a rychlosti. Zpočátku byl pro člověka pouze loveným zvířetem, později se pro něj na několik tisíciletí stal nejvýznamnějším dopravním prostředkem. Kdy a kde došlo k domestikaci koně? A jak se v průběhu času vyvíjel do své dnešní podoby a jak se zapsal do lidských dějin? Podívejte se.
Nejstarší české dějiny jsou zachyceny v Kosmově kronice a z ní vyšel ve svém beletristickém zpracování Alois Jirásek. Podívejte se, jak se na naše nejstarší dějiny a jejich umělecké zpracování dívají odborníci a odbornice dnešním pohledem v pořadu Historie.cs.
Pro miliony lidí znamená 11. listopad 1918 nový začátek. Mír změnil Evropu v laboratoř, kde se objevují nové myšlenky, naděje a společenské projekty. Tady vzniká živá, protichůdná a vzrušující epocha, geneze světa, ve kterém dnes žijeme.
Pasáž detailně popisuje způsob spáchání sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu. Atentát v Sarajevu je považován za jednu z příčin první světové války. / В уривку докладно описується спосіб, яким було скоєно сараєвське вбивство Франца Фердинанда д'Есте, ерцгерцога та спадкоємця австро-угорського престолу. Вбивство в Сараєві вважається однією з причин Першої світової війни.
Video pojednává o českých námořnících na Jadranu. V roce 1914 museli i oni narukovat a stali se námořními vojáky. Během války zažívali drastické životní podmínky spíše než bojové nasazení, a i proto je ostatní legionáři po válce nechtěli přijmout do svých řad.
Posledním pokusem zvrátit průběh války ze strany nacistického Německa na západní frontě byla zimní akce v Ardenách v roce 1944. Podívejte se na to, jak probíhala, proč se nezdařila a jakým způsobem o ní referoval nacistický tisk. Diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Téměř dvě třetiny rozlohy Mongolska zabírají stepi. Na většině území nenajdeme zpevněné cesty, proto je nejoblíbenějším dopravním prostředkem po stepích kůň, který je neodmyslitelně spjatý s životem mongolských pastevců. Podívejte se sami.
Severovietnamské pobřeží přitahuje návštěvníky fantaskními skalními útvary a krasovou činností v národním parku Cuc Fuong, podzemní vesnice a vojenská muzea představují pozůstatky z dob vietnamské války. Navštívíme také vesnici pod zemí, kterou si místní vybudovali v reakci na americké bombardování. Dnes už naštěstí zase bydlí na povrchu. Neodmyslitelnou součástí vietnamské kultury je kult předků, kde čelné místo patří prvnímu prezidentovi Ho Či Minovi. Zátoka Lan Ha je posetá stovkami ostrůvků, mezi kterými žijí místní lidé v plovoucích městech a nejobvyklejším způsobem dopravy je tu loď. Někteří lidé tu za celý svůj život nevstoupí na pevninu.
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem se vydáme na cestu do Asie po severu Pákistánu, za druhou nejvyšší a nejnebezpečnější horou světa K2 a na jedno z nejkrásnějších přírodních prostředí Karákóram, které je pro obyčejné smrtelníky jen těžko dostupné.
V největším městě středoasijských republik, Taškentu, žije bezmála 2,5 milionu lidí. Město má velmi bohatou historii – mj. leželo na severní větvi tzv. Hedvábné stezky. V roce 1966 zasáhlo Taškent velmi ničivé zemětřesení o síle téměř 7 stupňů Richterovy stupnice, které zničilo značnou část města. S pomocí dalších svazových republik byl Taškent za tři a půl roku znovu obnoven.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.