Orientační systémy pro veřejné budovy

Současný grafický designér Petr Babák představuje vizuální styl a orientační systém pro NTK (Národní technická knihovna v Praze, 2009). Další ukázkou orientačního systému pro interiéry veřejných budov je Nová scéna Národního divadla, pro kterou navrhl řešení zvané Loginform (1978) grafický designér Rostislav Vaněk.

Tip do výuky

  1. V jakých budovách se můžeme s orientačním systémem nejčastěji setkat? Co by se stalo, kdyby tam nebyl? Debatujte všichni společně.
  2. Petr Babák poukazuje na takzvanou lidovou tvořivost – situaci, kdy se v prostorech objevují dodatečné cedule, nápisy, piktogramy a další nové prvky orientačního systému, které nectí původní návrh designérů. Proč a čemu lidová tvořivost škodí? Rozdělte se do skupin. Každá skupina si napíše jedno nebo dvě slova nebo slovní spojení a pak se pusťte do debaty s ostatními.
  3. Co jsou piktogramy a k čemu slouží? V pracovním listu pod videem si můžete vyzkoušet vytvoření vlastního piktogramu pomocí geometrických tva­rů.

Materiály ke stažení

2 pracovní listy

Pracovní list: Vizuální komunikace ve veřejném prostoru

Objevte veřejný prostor skrze vizuální komunikaci. Seznámíte se s klíčovými pojmy, osobnostmi a oblastmi grafického designu – od orientačních systémů a symbolů po piktogramy, reklamu a vizuální smog.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
ČJ a literatura
Člověk a společnost
Umění a kultura
Výtvarná výchova
Štítek Vizuální gramotnost

Metodický list: Vizuální komunikace ve veřejném prostoru

Zde najdete metodický komentář k pracovnímu listu pro učitele.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
ČJ a literatura
Člověk a společnost
Umění a kultura
Výtvarná výchova
Štítek Vizuální gramotnost

Mohlo by vás také zajímat

Stát

Grafický design

Významní umělci

ČT edu nejsou pouze videa

1 226

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání