02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Posledním vládnoucím Přemyslovcem je Václav III. Kromě české koruny drží ještě polskou a získává uherskou. S tím přichází větší moc, ale také více nepřátel.
V animované ukázce jsou zachyceny příčiny hladomorů v 18. století, následné rozšíření pěstování brambor a zavádění nových postupů v zemědělství.
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
Ukázka popisuje klasickou výrobu středověkých sečných zbraní a rytířské i pěchotní zbroje.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Nejstarším premonstrátským klášterem v Čechách a významnou architektonickou památkou je Strahovský klášter v Praze. V klášteře je také umístěn Památník národního písemnictví, slavná je i Strahovská knihovna a obrazárna. V roce 2020 slavil tento řeholní řád 900 let od svého založení. Protože zrovna zuřila pandemie covidu-19, nemohla oslava probíhat tak, jak bylo původně v plánu. Začala právě na Strahově, kde jsou uloženy ostatky zakladatele řádu, sv. Norberta, a byla přenášena do celého světa.
V pasáži je rozebírán odkaz svatého Václava, který je nejprve zobrazován jako mučedník a posléze jako rytíř. Ukazuje, jak byl jeho kult propagován ve vrcholném středověku za vlády Karla IV., kdy byla Václavovi zasvěcena i koruna českých králů.
Pasáž popisuje odpor proti odpustkům vyhlášeným papežem Janem XXIII. v roce 1412, v období trojpapežství. Odpor inicioval v Praze Jan Hus a jeho stoupenci.
Viktorin Kornel ze Všehrd patřil do skupiny zakladatelů českého humanismu, jehož program vytyčil v předmluvě k překladu Knihy o napravení padlého od Jana Zlatoústého. Zvláště významná byla také jeho právnická činnost. Ukázka přináší vhled do díla pozoruhodného humanisty.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.