02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena vláda knížete Vladislava II. a jeho vojenské výboje po boku císaře Konráda III. Ten mu pak za věrné služby udělí hodnost krále.
Kdo to byli Keltové? Národ sídlící na velkém území starověké Evropy, který byl rozdělen na mnoho kmenů. Obávaní válečníci a šikovní řemeslníci žili i na území Čech. Věděli byste, jak se jmenoval kmen, který osídlil naše území? Co vše uměli Keltové vyrobit a jakou taktiku používali v boji k zastrašení nepřátel?
V této pověsti se zaměříme na nekrásnější z dcer vévody Kroka, Kazi. Jak přišla ke svému manželovi? Co se jí na něm líbilo? A co na její volbu říkal její otec? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Řekne-li se Bečov nad Teplou, mnohým se vybaví zámek, v němž byl v osmdesátých letech 20. století nalezen relikviář svatého Maura, druhá nejvýznamnější klenotnická památka po českých korunovačních klenotech. Video vás zavede do bečovského hradu, který vznikl ve 14. století a chránil důležitou křižovatku zemských cest.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Největší sbírku relikvií u nás obsahuje Svatovítský poklad. Tyto relikvie začali shromažďovat nejprve Přemyslovci, nejvíc ale sbírku rozvinul nejvýznamnější sběratel relikvií Karel IV., velký fanoušek mystiky. Věřil, že shromáždí-li do českých zemí všechny relikvie Kristova utrpení, tak tam sestoupí Kristus v den posledního soudu. Tyto relikvie tak podle něj byly zárukou spásy celé země.
Karel IV. měl zálibu v rytířských turnajích, kterých se zúčastňoval rád inkognito. V roce 1350 prakticky na rok zmizel z veřejného života, nikam nejezdil a de facto nemáme žádné informace o tom, co v té době dělal. Jako pravděpodobné se jeví, že byl těžce zraněný nebo nemocný a zotavoval se potají někde v ústraní. Jak to bylo ale doopravdy? Dozvíme se to někdy?
Povodně patří k pravidelným událostem dějin a významně zasahují do života obyvatel v jejich širokém okolí. Písemná svědectví v kronikách a jiných pramenech máme např. o velkých vodách na Vltavě nebo Otavě. Dokonce dnes existuje i vědní disciplína, která mapuje a popisuje veškeré známé povodně v průběhu času. Podívejte se, čím se zabývá.
Pojďme se společně podívat na historii naší nejstarší vysoké školy. V době, kdy na český trůn usedl český císař Karel IV., založil Karlovu univerzitu. Dnes je to nejvýznamnější škola v Čechách, kde studoval kdysi třeba i Jan Hus a Karel Čapek.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.