02:41
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Legenda o založení Sázavského kláštera. Nechal jej postavit kníže Oldřich poté, co zabloudil v sázavských lesích a setkal se zde se svatým Prokopem. Ten údajně oral s čerty a dokázal proměnit vodu ve víno.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky porovnat, jakými dopravními prostředky se cestovalo v minulosti a jakými cestujeme dnes. Budeme se orientovat na časové ose a povíme si, co rozvoj dopravy přinesl lidem pro současnost dobrého, ale i špatného.
Máte rádi brambory? Zemáky, kobzole nebo taky kartofle horníci zapíjeli nejčastěji mlékem a jedli je na nejrůznější způsoby. Ze syrových dělali bramborové placky neboli stryky i bramborové knedlíky. Masem se šetřilo. Prase se zabíjelo na svátek sv. Barbory, patronky horníků, a v týdnu ho měl pouze těžce pracující otec.
Pasáž zábavnou formou popisuje bitvu tří císařů u Slavkova a její dopady na naše země i Evropu.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Král Václav II. odkázal svému synovi tři země o tak velké rozloze, že bylo otázkou, jak dlouho budou pod vládou jednoho panovníka. Na smrtelném loži ho žádal, aby srovnal jeho dluhy se všemi, kterým za života ublížil. Myslel to vážně?
Ukázka popisuje formou skečů, scének, fiktivních rozhovorů a reportáží husitské hnutí a život Jana Žižky.
V pasáži je rozebírán odkaz svatého Václava, který je nejprve zobrazován jako mučedník a posléze jako rytíř. Ukazuje, jak byl jeho kult propagován ve vrcholném středověku za vlády Karla IV., kdy byla Václavovi zasvěcena i koruna českých králů.
Husitské období bylo završeno diplomatickou akcí Zikmunda Lucemburského. Když se mu nedařilo husity porazit, vedl s nimi v Basileji jednání. Tzv. basilejská kompaktáta byla výsledkem, který znamenal druhou korunovaci Zikmunda českým králem. Na pozadí jednání ale proběhla i „bratrovražedná“ bitva u Lipan.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.