02:41
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Legenda o založení Sázavského kláštera. Nechal jej postavit kníže Oldřich poté, co zabloudil v sázavských lesích a setkal se zde se svatým Prokopem. Ten údajně oral s čerty a dokázal proměnit vodu ve víno.
Víte, že pravěcí lidé běhali po naší zemi několik milionů let? Víte, jak dlouho využíváme oheň, elektřinu? Víte, že si pračlověk neuměl vyrobit nic skleněného, kovového? Ukážeme si vývoje od pravěkých lidí až po zemědělce a odpovíme si na spoustu dalších otázek.
Karlův most, jedna z nejvýznamnějších českých památek, se začal stavět roku 1357. Skrze svou dlouhou historii čelil mnoha přírodním i lidským živlům. Jak se bez stavebních strojů ve středověku stavěl? Jaké povodně byly pro most nejničivější? To a mnohem více se dozvíte ve videu.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Animovaný film, který vypráví příběh židovské rodiny o tom, jak těžké bylo žít v době druhé světové války s tímto nacistickým označením. Příběh je vytvořen podle skutečných událostí a vzpomínek židovské dívky Evy Benešové.
Pořad vypráví o pohřbu císaře Karla IV. ve svatovítské katedrále a hledá místo jeho posledního odpočinku: královskou hrobku. Přináší také mnoho detailů o smrti ve středověku.
Volba Jiřího z Poděbrad zemským správcem byla jasným vyjádřením jeho síly a moci. V období takzvaného interregna zastupoval královskou moc. Tu měl i v době nezletilosti krále Ladislava Pohrobka. Ten jej ve funkci potvrdil poté, co se sám ujal vlády. Brzká Ladislavova smrt nakonec vynesla na vrchol moci i Jiřího z Poděbrad, stává se českým králem.
Jihomoravské Valtice jsou neodmyslitelně spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. I když dnes se s jejich jménem setkáváme spíše v souvislosti s konfiskací majetku po roce 1945, je s nimi spjat i Lednicko-valtický areál, který byl zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. S příslušníky rodu se setkáváme v českých dějinách i v bitvě na Moravském poli či v bitvě na Bílé hoře. Jeden z členů tohoto rodu dokonce předsedal soudu nad 27 českými pány v roce v 1621.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje historii českého královského titulu až po Václava III. Je zde také popsán význam korunovačních klenotů a vznik erbů.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.