02:40
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Oblíbenou pochoutkou v době ledové byli mamuti, kteří svým masem dokázali nasytit celou rodinu. Jaké nástroje a schopnosti byly potřeba k jejich ulovení v krutých podmínkách zimy?
Pojďme se společně podívat na video, které nám připomene historii Mezinárodního dne žen. Tento den slavíme 8. března. Svátek vznikl v New Yorku, v roce 1908, kdy se vzbouřily švadleny a šly bojovat za práva žen. V dobách, kdy u nás panoval komunistický režim, byl tento svátek zneužit pro komunistickou propagandu.
Pojďme se společně podívat na video o nejznámější české památce, která dosahuje délky téměř 516 metrů. Stavba Karlova mostu trvala 55 let. Navrhl jej oblíbený architekt Karla VI. Petr Parléř. Kdysi po něm jezdila veškerá doprava, ale v roce 1962 byl prohlášen národní kulturní památkou a začal sloužit pouze pro pěší.
Ukázka zábavnou formou přibližuje postavu českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany.
Na šlechtickém i panovnickém dvoře se v době baroka rozvíjelo okázalé stolování. Jak vypadal takový stůl, jaké pochoutky na něm bylo možné najít a kdo se o hosty u stolu staral? Jaká tu panovala etiketa? Poslechněte si debatu odborníků.
Představíme vám nejstarší dějiny Habsburků od samých počátků rodu až do bitvy na Moravském poli, která byla začátkem jejich významné role v evropských dějinách. Seznámíme se také s otázkou volby krále Svaté říše římské a politikou Přemysla Otakara II.
V polovině čtyřicátých let 14. století se zdála být štěstěna Lucemburkům nakloněná. Na papežský stolec nastoupil Kliment VI., který byl rodinným přítelem, a díky politické podpoře prastrýce Balduina se mohl Karel ucházet o titul římského krále. Dosavadní římský panovník Ludvík Bavor byl v politickém oslabení. Avšak s podporou města Cáchy si své postavení nakonec udržel. V tom samém čase se však rozhořel stoletý konflikt mezi Francií a Anglií. První vážný střet se odehrál u Kresčaku a účastnil se ho i král Jan Lucemburský se synem Karlem. Zatímco pro Jana znamenala bitva hrdinný závěr života, pro Karla otevírala další fázi jeho velkolepé budoucnosti.
Ukázka popisuje, jak se používal obléhací prak ve středověku.
Součástí keltského náboženství byla také víra v magii. Výsadní postavení proto měli druidové, kteří pomáhali ostatním kouzlit. Za své umění si však brali nemalé poplatky.
Kartágo bylo jednou z nejdůležitějších starověkých říší. Jenom jeho hradby měřily 34 km. Prošlo různými periodami slávy a porážek. Několikrát zaniklo a později opět povstalo z mrtvých.
Nejstarší egyptská pyramida stojí v Sakkáře a byla pojmenována po faraónovi Džoserovi. Postavil ji jeho syn Imhotep a použil na stavbu do té doby neobvyklý stavební materiál, kámen. Původně zde již stála jednoduchá stavba, takzvaná mastaba, a Imhotep ji zvýšil postupně o pět stupňů. A tak poprvé dostala královská hrobka tvar pyramidy. Podívejte se, jak celý komplex vypadá.
Zhlédněte dokument o historii sfingy v Gíze, která je obestřena tajemstvím svého původu, i když byla mnohokrát zkoumána. Do dnešní doby se zachovala díky tomu, že byla neustále zavátá pískem. Přestála různé neodborné pokusy o rekonstrukci. Čelí ale negativnímu vlivu životního prostředí. Snad bude zachráněna i pro další generace.
10 546
494
2 799
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.