26:25
Video představuje stolové hory a jeden z největších vodopádů světa – Salto Ángel ve Venezuele.
Mezi lety 2008 a 2018 postihlo amazonský deštný les v Brazílii do té doby největší odlesňování. Jen během jednoho roku tu zmizelo téměř 8 000 km čtverečních pralesa. Ten je přitom pro život na Zemi kriticky důležitý a produkuje 20 % veškerého kyslíku v atmosféře. Jaké jsou příčiny a důsledky tohoto odlesňování? Pojďte se podívat na satelitní snímky, které umožňují srovnání v čase. Vysvětlení tohoto nežádoucího jevu nám poskytne Radim Matula z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Hydrolog Bohumír Janský a jeho tým přepsali učebnice zeměpisu, když zjistili, že nejdelší řekou světa není Nil, ale Amazonka. Dokument podává základní informace o Amazonce a seznamuje s tím, co předcházelo expedicím tohoto světově proslulého hydrologa.
Dokument z cyklu Cestománie tentokrát o jihoamerickém Peru. Přibližuje, jak se během historie mísila tamní kultura s křesťanstvím, představuje slavná a posvátná místa Inků, hudební nástroj sampoňa a ukáže i lahůdky peruánské kuchyně.
Na rozdíl od turisty vyhledávaného střediska Punta Cana patří Samaná ke klidnějším lokalitám. Z toho důvodu volí toto místo pro odpočinek i samotní obyvatelé Dominikánské republiky. Oblast je oblíbená také díky tomu, že je zde možné pozorovat keporkaky.
Ve středoamerické Panamě se v roce 2016 slavnostně otevřel nový, rozšířený kanál, kterým mohou proplout mnohem větší lodě než dosud. Aby se mohl zvýšit objem zboží, které proudí klíčovou vodní tepnou spojující Atlantik s Pacifikem, součástí rozšířeného kanálu je i série nových zdymadel. Několik měsíců po otevření nového kanálu se však ukázalo, že je pro největší lodě úzký a manévrování v novém kanále je pro ně obtížné. Jak dlouho trvá dnes obřím kolosům průjezd průplavem?
Největší světovou řeku poprvé zmapoval trutnovský rodák Samuel Fritz. Po třech stech letech se vydala po jeho stopách česká vědecká expedice, aby našla skutečný pramen Amazonky.
Krása romantických pláží je obvykle hlavním důvodem, proč turisté jezdí na Jamajku. Pokud však chceme poznat skutečnou Jamajku s jejími obyvateli, je třeba navštívit komunity rastafariánů. Reportáž nás zavede na jamajský venkov, kde se ilegálně pěstuje konopí. To, co Evropan považuje za nepřijatelné, může jinde sloužit k běžnému obstarávání obživy. Ať se nám to líbí, nebo ne, potvrzuje to kontrasty života na naší planetě.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.