09:22
Cestovatel Emil Holub prozkoumal na svých dvou výpravách velkou část jižní Afriky. Jedna z jeho expedic vedla k řece Zambezi, kde zpracoval první mapu oblasti Viktoriiných vodopádů. Setkal se zde také s typickou zvířenou afrických savan, kterou mohou současní návštěvníci obdivovat v místních národních parcích.
Jak žijí, kde bydlí a čím se živí lidé na venkově v Etiopii.
Obrazově bohaté vyprávění o Angole. Usměvaví lidé, nádherná příroda, ale také pozůstatky války a chudoba – to všechno jsou tváře této země.
Pořad představuje život na vesnici ve Středoafrické republice, jedné z nejchudších zemí světa. Lidé jsou tu závislí na zemědělství, mají k dispozici jen základní zdravotní péči a se vzděláním jim pomáhají misionáři.
Beduíni jsou příslušníci nomádských kmenů obývajících převážně pouště. My se vydáme za beduíny do Egypta. Jejich život v nehostinné poušti není vůbec snadný. Většinou vlastní jen pár velbloudů, oslů a šperků, přesto jsou ale známí svou pohostinností, protože věří, že každý host, který se k nim dostal, je hostem přímo od boha a je třeba se o něj náležitě postarat.
V roce 1859 byla zahájena výstavba Suezského průplavu, který spojil Středozemní a Rudé moře. Dokončen byl v roce 1869. Cestu z Asie do Evropy zkrátil skoro o 9 tisíc kilometrů.
Maroko se svými starobylými městy a uličkami láká stále více turistů z celého světa. Na tržištích najdeme lampy, jako je ta slavná Aladinova. Obyvatelé zůstávají věrni svým tradicím a ručně tkají překrásné koberce, které prý v pohádkách létají. Ve skutečném životě se o dopravu staraly především velbloudí karavany. Hlavním náboženstvím je islám, a tak uslyšíme modlitby, které se místní krajinou nesou pětkrát denně z minaretů mešit. Zjistíme, jak se pěstují datle nebo fíky a že je možné považovat za pochoutku dokonce i kaktus.
Seznámíme se s českým lovcem pytláků Arthurem Sniegonem, který pomáhá v Africe chránit ohrožené druhy zvířat. Zaměřuje se především na slony, jejichž počet kvůli pytláctví radikálně poklesl, jelikož v asijských zemích je slonovina stále velmi poptávaný artikl. Pro ochranu slonů Arthur také založil neziskovou organizaci Save Elephants.
Nádherná příroda, výborné jídlo a hlavně nezvyklá kombinace kulturního odkazu buddhistických klášterů s všudypřítomnými atributy komunistického režimu. To je Vietnam. Cestou vlakem od severu k jihu země můžeme porovnat, jak se domovina Vietnamců liší od naší země.
Pražské výstaviště bylo vybudováno v roce 1891 pro pořádání Jubilejní zemské výstavy, poté se stalo dějištěm mnoha přehlídek. V rámci jedné z nich zde vzniklo také slavné Maroldovo panorama. V roce 2002 bylo poničeno povodněmi, ale díky práci restaurátorů bylo zachráněno a doplněno o nové prvky, jak uvidíme ve videu.
Vysoké Tatry – velkolepé dílo přírody zbudované ze skal. Velehory v srdci Evropy, pod jejichž štíty se ukrývají průzračná plesa, útulné horské chaty, turistická střediska i vesnice s živým folklorem. S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nejvyšším pohoří Karpatského oblouku, za goralskými zpěvy, k odlehlým horským chatám i na ochutnávku domácího oščypku. Ze Slovenska se na skok dostaneme i do Polska do horského střediska Zakopané.
Neratov v Orlických horách byl po odsunu Němců prakticky vymazán z map. Z někdejšího slavného poutního místa zbyla jen ruina kostela. Po 25 letech činnosti Sdružení Neratov však vesnice tepe životem. Místní chráněné dílny umožňují lidem s postižením vést smysluplný život, součástí komunity je i obchod, speciální škola, pivovar, nebo opravený kostel s prosklenou střechou.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.