15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Pořad vysvětluje, jak se Evropa liší od jiných kontinentů a co způsobilo, že se Evropa stala významných centrem světa, a jakým způsobem ji člověk mění.
Na Mallorce byla podél severozápadního pobřeží vystavěna dálnice MA-10 pro snadnější přístup na turisticky atraktivní místa v horském terénu. Dozvíme se o výstavbě této dopravní cesty a také si prohlédneme lokality, které dálnice spojuje, například vesnici Deia, klášter Lluc, hotel Formentor nebo vyhlídku Mirador de Mal Pas.
Tématem reportáže je maďarská step neboli Puzsta, svérázný region, kde se místní snaží zachovat starobylou kulturu.
Zatímco na frontách první světové války bojují a umírají muži, doma přebírají jejich roli ženy. To ženám paradoxně umožnilo emancipaci. A to není jediná nová situace za války. V letech 1914–1918 jsou často stěhovány celé vesnice a oblasti, válka neprobíhá jen na bojištích, ale často jsou zasahovány i týlové oblasti a civilní cíle.
Jedná se o ukázku z filmového archivu. Propagační film byl natočen v létě roku 1943 jako barevný, dochoval se však pouze částečně, a proto je zčásti černobílý. Zachycuje výcvik československých dobrovolníků v britské armádě.
Alžběta II. zařadila Českou republiku do programu svého „středoevropského turné“ v březnu roku 1996 a do Prahy přiletěla společně se svým manželem princem Filipem, vévodou z Edinburghu. Využila tak pozvání prezidenta Václava Havla, který oficiálně navštívil Velkou Británii již v roce 1990. Návštěvu Alžběty II. provázely mohutná bezpečnostní opatření zejména kvůli obnoveným hrozbám ze strany organizace IRA. Královna byla ubytována v pražském Lichtenštejnském paláci a nejprve se setkala na Pražském hradě s prezidentem Václavem Havlem. Oba státní představitelé si vyměnili dary i vysoká vyznamenání svých zemí.
Jízda králů je lidový obyčej spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem, který byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla jízda králů po celé České republice velmi hojná. Ta nejznámější probíhá ve Vlčnově, ale my se na jízdu podíváme do Kunovic.
Pořad představuje život na vesnici ve Středoafrické republice, jedné z nejchudších zemí světa. Lidé jsou tu závislí na zemědělství, mají k dispozici jen základní zdravotní péči a se vzděláním jim pomáhají misionáři.
Spolu s průvodcem se vypravíme na komentovanou prohlídku pražské vietnamské tržnice SAPA. Projekt komentovaných prohlídek si klade za cíl přiblížit vietnamské tradice „malé Hanoje" českým zájemcům a jde o příležitost objevit místo, kam se mnozí lidé na vlastní pěst neodváží. V tržnici je ale mnohem více aktivit, které chtějí propojovat českou a vietnamskou komunitu.
Stručná charakteristika regionu a vhled do historie a kořenů konfliktu v Náhorním Karabachu.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.