15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Pyrenejský poloostrov pokrývají statisíce hektarů vinic. Na pobřeží Biskajského zálivu se pěstují hrozny na výrobu populárního vína txacoli. To hraje mimořádnou roli v baskické kultuře. Navštívíme místní vinařství a dozvíme se i něco o pěstování vinné révy. Jak uvidíme, vinařské regiony jsou zajímavé moderní architekturou, která zapadá do okolní krajiny.
Věděli jste, že Maltu, nejmenší stát EU, tvoří tři velké a spousta menších ostrovů? Osídlené jsou ale jen tři, a to tak, že Malta je čtvrtým nejhustěji osídleným státem na světě. Nejprve navštívíme hlavní město, Valettu, kde si prohlédneme slavnou fontánu Tritonů. Poté se vydáme na ostrov Gozo, který má na rozdíl od většího sousedního ostrova Malta venkovský charakter. Gozo je známý díky pobřežním vápencovým útvarům vytvořeným erozí.
V průplavu Rýn–Mohan–Dunaj, který často bývá dáván jako příklad v souvislosti s plánovaným kanálem Dunaj–Odra–Labe, klesá množství přepraveného zboží. Kontejnery se v poslední době téměř nevozí. Navíc se vodní cesta potýká se suchem. Vlivem kanálu se také změnil ráz krajiny. Jaké jsou tedy přínosy průplavu dnes?
Neapol, jedno z nejkrásnějších měst Itálie. Říká se – vidět Neapol a zemřít. Neapol je ale také neklidné město plné protikladů. Martin Písařík se pokusí zjistit proč. Kromě toho vám představí architekturu, památky a významná místa v tomto krásném městě, jako je Neapolský Dóm, Museo del Tesoro di San Gennaro, Via dei Presepi nebo baziliku svatého Františka z Pauly.
Prozkoumejte širší kontext okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Tato událost nezasáhla pouze nás, ale vyvolala i obavy západního Německa z případného postupu sovětských vojsk. Podívejte se na video s výpověďmi pamětníků.
Idealizovaná představa zásnub se neobejde bez pokleknutí a zásnubního prstenu, ideálně s diamantem. Kde se tento stereotyp vzal? Možná vás nepřekvapí, že za tím stojí ekonomické zájmy a reklama. Podívejte se…
V souvislosti s bolševickou revolucí a občanskou válkou v Rusku emigrovaly tisíce občanů bývalého Ruského impéria, a to i do Československa. Ve videu z pořadu Historie.cs se více dozvíme o tom, jak byli ruští emigranti přijati ze strany Československa či jaké měli studijní a pracovní příležitosti.
První ženou ve vesmíru se v roce 1963 stala Valentina Těreškovová. Jak probíhal výběr první ženy ve vesmíru, co jej ovlivnilo a jaké obtíže její misi provázely?
Dělostřelecká tvrz Hanička byla součástí předválečného československého opevnění. To počítalo s těžkými i lehkými vojenskými objekty, ale i s tvrzemi. Stavebně se jich do podpisu mnichovské dohody podařilo dokončit pouze pět, jednou z nich je Hanička v Orlických horách. Čím je i dnes výjimečný objekt, jehož výstavba trvala pouhých 24 měsíců?
Přestože Lichtenštejnské knížectví zaujímá rozlohu jen asi jedné třetiny území Prahy, patří mezi nejbohatší země světa. Formálním vládcem je kníže Hans Adam II., pravomoci ale předal synovi Aloisovi. Vzhledem k původu a zodpovědnosti spojené s vládnutím je pochopitelné, že jejich výchova, vzdělání, ale i postavení například mezi spolužáky byly poněkud odlišné.
Vztahy zemí na Blízkém východě se začaly okolo roku 2020 výrazně proměňovat. Izrael, Bahrajn a Spojené arabské emiráty spolu právě v tomto roce uzavřely investiční dohody a i v následujících letech pokračovalo sbližování Izraele s arabskými zeměmi v regionu. Za sbližováním dlouholetých nepřátel však jsou nejen bohulibé cíle. Vytváří tak hráz proti společnému nepříteli oblasti, Íránu. Ten sleduje vývoj blízkovýchodních vztahů s velkým znepokojením a hovoří o komplotu sionistů, Ameriky a arabských zrádců. Ani Palestinci nejsou těmito kroky příliš nadšeni a cítí, že prohrávají svůj boj o určování své autonomity.
Loutkářství má v českých zemích dlouhou tradici, dokonce bylo roku 2016 zapsáno mezi nehmotné kulturní dědictví lidstva UNESCO. Ukázka popisuje historii loutkového divadla i výroby loutek a zavede nás do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Věděli jste, že každá slušná prvorepubliková rodina měla vlastní loutkové divadlo? A co musí zkušený loutkář umět?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.