15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Vladimir Iljič Lenin stál u počátků socialistického sovětského státu. Dal mu do vínku ideje, které vyrostly z komunistického manifestu Marxe a Engelse. Před svou smrtí pak navrhl i nové uspořádání státu, federaci sovětských republik.
Pasáž popisuje zásobování a hlad v Rakousku-Uhersku během první světové války, analyzuje jeho příčiny a dopad na výsledek války.
Ve dnech 4. až 11. února 1945 probíhala jaltská konference, na které se řešila jak koordinace vojenských operací, tak nutnost bezpodmínečné kapitulace Německa a Japonska. V rozhovoru s historikem zazní několik zajímavých postřehů k této konferenci.
Brit Michael Edwards se nestal v roce 1988 v Calgary olympijském vítězem. Skončil suverénně poslední, o dvacet metrů za svými soupeři. Vyčníval také kvůli svému nesportovnímu vzhledu. Nosil totiž silné brýle a měl oproti ostatním skokanům nadváhu. I když jeho účast na olympiádě vzhledem k výkonům vyvolala různé diskuze, stal se miláčkem publika. Příběh „Orla Eddieho“ inspiroval i americké filmaře.
Techniku, jak získat sůl z mořské vody pomocí odpařování, zná lidstvo už od starého Říma. Dodnes se provádí stále stejným způsobem, jak uvidíme na maltském ostrově Gozo. Navštívíme rodinný podnik, který se tradičnímu získávání soli věnuje již po pět generací, a prohlédneme si tento na první pohled jednoduchý proces.
Věděli jste, že Maltu, nejmenší stát EU, tvoří tři velké a spousta menších ostrovů? Osídlené jsou ale jen tři, a to tak, že Malta je čtvrtým nejhustěji osídleným státem na světě. Nejprve navštívíme hlavní město, Valettu, kde si prohlédneme slavnou fontánu Tritonů. Poté se vydáme na ostrov Gozo, který má na rozdíl od většího sousedního ostrova Malta venkovský charakter. Gozo je známý díky pobřežním vápencovým útvarům vytvořeným erozí.
Jen na málokterém místě můžeme sledovat dějiny Španělska od starověku až do 17. století jako v Toledu. Při pohledu na město si připomeneme jeho historii včetně toho, jak se zde dokázala tolerovat tři náboženství – křesťanství, judaismus a islám. Toledo nechybí na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Souostroví Lofoty, které leží až za polárním kruhem, je jedním z nejkouzelnějších míst Norska. Lidé se tu od pradávna živí rybolovem. I dnes představuje rybolov významný zdroj obživy místních obyvatel. Všudypřítomné tresky dodávají ostrovům působivou atmosféru. Tresky se tu suší na speciálních sušácích v sezoně doslova všude.
Přes 600 tisíc obětí, 13 milionů lidí bez domova, zdevastovaná města a mír v nedohlednu. Taková je bilance občanské války v Sýrii, kterou rozpoutalo krvavé potlačení demonstrací Arabského jara v roce 2011. Konflikt vyhnal za hranice státu 7 milionů lidí a vyvolal jednu z nejvážnějších humanitárních krizí světa. O současné situaci v Sýrii hovoří zahraniční zpravodaj ČT Václav Černohorský. Reportáž pochází z 15. března 2023.
Před druhou světovou válkou byla mezi obyvateli Běloruska až třetina Židů. Válku většina z nich nepřežila a ti, co přežili, z většiny odešli do Izraele. Ze synagog jsou teď restaurace a tělocvičny. Tradiční předměty, které Židé používali, jsou ztracené na půdách.
V pořadu Hydepark Civilizace (2025) v rozhovoru s Timem Marshallem, uznávaným odborníkem na geopolitiku a mezinárodní vztahy a autorem několika bestsellerů, se dozvídáme, proč je Krym jedním z nejstrategičtějších území současného geopolitického světa. Marshall vysvětluje historické a geografické souvislosti, které stojí za mimořádným zájmem Ruska o tuto oblast, která v roce 2014 vedla k jeho anexi. Proč je pro Rusko Krym tak důležitý? A jak geografické podmínky ovlivňují mezinárodní vztahy a konflikty?
Reportáž pořadu Horizont ČT24 (2023) popisuje uplynulých 10 let vlády Nicolase Madúra, ve kterých se Venezuela propadla do hluboké hospodářské krize. V průběhu této dekády uprchlo ze země více než 7 milionů lidí včetně části opozice, kterou Madúro tvrdě potírá.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.