15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Dnešní ukrajinská Volyň bývala místem, kde vedle sebe žilo ve shodě několik národností - Ukrajinci, Poláci, Židé, a také Volyňští Češi. Druhá světová válka ale obrátila zdejší obyvatele proti sobě a přinesla události, které všechno změnily.
Na Islandu se vyskytuje řada sopek, jejichž exploze významně proměnily povrch tohoto ostrova a vytvořily na něm unikátní geomorfologické útvary. Ty lákají filmaře i astronauty. Jako první si prohlédneme sopečné jezero Mývatn, příhodně pojmenované podle komárů, které se v jeho blízkosti hojně vyskytují. Dále uvidíme pseudokrátery, lávové sloupy a na závěr gejzíry.
Tak trochu zapomenutý stát Evropy, který si nese dědictví krvavých válek před třiceti lety. Administrativně jsou důsledky rozpadu Jugoslávie v této malé zemi dodnes patrné, zároveň Bosna a Hercegovina oplývá nádhernou přírodou.
Biskajský most v Bilbau patří k nejzajímavějším stavbám z období průmyslové revoluce. V provozu je od roku 1893 a je unikátní přepravou gondoly po mostní konstrukci. Jedná se o nejstarší gondolový most vůbec, který se stal vzorem pro budování dalších mostů po celém světě.
S úmrtím královny Alžběty II. na podzim 2022 se opět vynořila otázka zrušení britské monarchie. Jak by to šlo provést, se dozvíte v krátkém videu.
Emil Skamene je vynikající vědec, který o vlásek unikl smrti, když ho zachránil německý voják z Haliče z města Bučač, pár dní před vyvražděním tamního židovského obyvatelstva. O svém židovském původu a tragickém osudu celé rodiny se dozvěděl až ve svých třiceti letech. Do té doby nic netušil.
Dne 3. července 1866 došlo k rozhodující bitvě ve válce mezi Rakouskem a Pruskem o hegemonii v Evropě. Toto střetnutí se odehrálo nedaleko od Hradce Králové a šlo o největší a zároveň poslední polní bitvu na našem území všech dob. Proč a jak se odehrála? Podívejte se na podrobnosti střetu v diskusi historiků v pořadu Historie.cs.
Vlevo, nebo vpravo, co je na silnici správně? Historie má jasno, co bylo a je efektivní. Velká Británie a její bývalé kolonie rovněž. Má strana jízdy něco společného s bezpečností? Video představí i švédskou změnu, o které jste možná netušili.
Lidé si do jeskyní hledali cestu již od pradávna a podzemní prostory o nás vypovídají mnohé. Třeba jeskyně Výpustek v Moravském krasu je svědkem dávného osídlení před 15 000 lety. Ve 20. století se její vzácná výzdoba stala obětí těžby fosfátů. V pozdějších turbulentních časech se využívala jako armádní skladiště munice, nacistická podzemní továrna nebo protiatomový kryt.
V roce 1991 vznikla samostatná Ukrajina. Podle rozlohy druhá největší země Evropy však nebyla ani zdaleka jednotná. Východ a západ země jako by byly dvěma státy. Oblasti východně od Dněpru mají s Ruskem společné dějiny již od 17. století. Naopak západ Ukrajiny je spíše středoevropský. Tyto oblasti byly dlouho součástí Rakouska, po první světové válce pak Polska či Československa. Reportáž, která vznikla v roce 2013 v době tzv. Euromajdanu a před anexí Krymu, mapuje tyto základní rozdíly mezi západem a východem země.
Podíváme se na ostrov Bilu Kyun, který obývají výhradně Monové, nejranější obyvatelé Myanmaru, kteří jsou rovněž považováni za zakladatele zdejší civilizace a také jako první v zemi začali vyznávat théravádský buddhismus. Najdete tu tedy samozřejmě i zlaté stúpy, typické pro buddhisty. Na ostrově se těží břidlice, ze které se vyrábí školní tabulky, a rostou zde kaučukovníky, z jejichž mléka se vyrábí guma.
V Lucembursku najdeme mnoho památníků obětem 2. světové války. Nejznámější je Zlatá dáma v centru hlavního města. Nedaleko leží dva hřbitovy – německý a americký, na nichž jsou pochováni vojáci, kteří padli během bitvy v Ardenách. Do oblasti Arden se vypravíme v závěru videa a navštívíme vojenské muzeum.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.