15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Operace Barbarossa, útok nacistického Německa na Sovětský svaz, byla největší vojenskou operací v dějinách. Třímilionová německá armáda vtrhla 22. června 1941 na území SSSR. Důležitou roli při vojenské invazi hrály i vlaky, které byly klíčové pro přepravu nejen vojáků, ale především materiálu.
Na konci roku 1943 proběhla v Teheránu první z mezinárodních konferencí tzv. Velké trojky (v kompletním složení), tedy zástupců Sovětského svazu, USA a Velké Británie (Stalina, Roosevelta a Churchilla). Co bylo hlavním tématem této konference? Proč byl pro její konání zvolen právě Teherán? A jak vypadala spolupráce mezi zástupci výše zmíněných států? To se dozvíme v rozhovoru s historikem k 70. výročí teheránské konference.
Již před první světovou válkou se zformovaly dva mocenské bloky, a to Trojspolek a Trojdohoda. Které státy představovaly jejich jádro? Byly pro ně už tehdy stěžejní militantní cíle? Lze poměřit jejich síly? A v čem bylo rozdělení na dva mocenské bloky problematické? Na tyto i další otázky odpoví historici v pořadu Historie.cs.
Nová éra na evropském kontinentě respektive v celém světě začala. Krásný čas plný euforie a nových nadějí se však pomalu začíná propadat do skepse z nenaplněných ideálů. Anarchismus a zástupy nezaměstnaných se pomalu začínají vymykat kontrole.
Bodamské jezero se rozkládá na území tří států, Rakouska, Německa a Švýcarska. S rozlohou 536 km² je Bodamské jezero, hned po Ženevském, druhým největším ve Švýcarsku. V Rakousku i v Německu je jezerem největším. Jeho hloubka dosahuje až 254 m. Vydejte se ho s námi prozkoumat.
Vizuálně působivé představení Gibraltaru, poslední britské kolonie v Evropě.
Jan Šmíd zve v cestopisné reportáži diváky k cestě na nejvyšší sopku Evropy – Etnu na Sicílii.
Na východě Moldavska se nachází oblast zvaná Podněstří. Území na levém břehu Dněstru obývají Moldavané, Rusové i Ukrajinci. Obyvatelé oblasti již na počátku 90. let vyhlásili autonomii, Podněsterskou lidovou republiku. Moldavská vláda nezávislost Podněstří odmítla, stejně jako členské státy OSN. Tento „zamrzlý“ konflikt v roce 2022 opět ožil. V souvislosti s válkou na Ukrajině totiž vyvstala obava, zda Rusko nebude o Podněstří usilovat. Tyto obavy přiživily i útoky v oblasti, po nichž Moskva začala hovořit o ochraně rusky mluvícího obyvatelstva v Podněstří. Reportáž přináší mimo jiné pohled místních obyvatel.
Moldavsko popřelo ruské obvinění, že se v jeho odštěpeneckém regionu Podněstří připravuje ozbrojená provokace Ukrajinců. Země se od počátku války na sousední Ukrajině obává, že se Moskva snaží destabilizovat i její demokratický systém a utnout evropské ambice. Kvůli hospodářské krizi a nátlaku proruské opozice odstoupila na začátku února roku 2023 prozápadní vláda.
V Řecku se během května oslavují hned dva významné svátky. Během svátku Protomaya přináší Řekové do svých domovů květiny, aby načerpali sílu z přírody. K tomuto svátku patří také dobré jídlo, víno a tanec. S druhým svátkem, který je zasvěcen svatému Konstantinovi a Heleně, je spjatý tanec na rozžhaveném uhlí zvaný anastenaria.
Na pozadí příběhu Buddhy Šákjamuniho jsou představena nejvýznamnější poutní místa spojená s klíčovými okamžiky jeho života, narozením, osvícením, prvním kázáním a smrtí. Z předbuddhistické tradice jsou důležitými poutními místy hory a jezera, například svatá hora Kailás, kde se setkávají vyznavači rovnou čtyř náboženství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.