15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Dne 7. října 2023 zaútočila teroristická organizace Hamás na Izrael, který zareagoval vyhlášením války. V ukázce z dokumentu (2024) sledujeme, jak válka ovlivnila civilní obyvatelstvo Gazy. Jak se proměnily jejich životní podmínky, jaké mají možnosti ochrany a jak na celou situaci reagují další světoví aktéři?
Na konci roku 1995 byla v americkém Daytonu podepsána dohoda, která ukončila krvavou občanskou válku v Bosně a Hercegovině trvající již více než tři roky. Zástupci Bosňanů, Srbů a Chorvatů zde přes vzájemnou animozitu podepsali křehkou dohodu, která sice zastavila boje, zároveň však zakonzervovala rozdělení země mezi jednotlivé národnostní skupiny. Dopady války v Bosně a Hercegovině jsou dodnes živé.
Reportáž z 16. ledna 2025 zprostředkovává průběh hinduistického svátku Maha Kumbh Mela na březích Gangy a přibližuje rituály hinduistů při této největší pouti světa.
Má smysl spojovat vrcholnou sportovní událost s mezinárodní politikou? Rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou a bývalým skokanem na lyžích Jakubem Jandou se věnuje nejen lidskoprávní problematice, ale i vztahu pořadatelské země k olympijské chartě či pravidlům při udílení pořadatelství OH.
Co by krajině přineslo vybudování plánovaného vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe? Jak příznivci a odpůrci díla hodnotí výstavbu obrovských betonových těles, schopnost kanálu zadržet vodu v krajině, její údajný protipovodňový význam, vliv na úroveň hladiny podzemní vody, zásah do zemědělského půdního fondu nebo do prostupnosti krajiny? Jako paralela pro budoucí dílo se nabízí již existující kanál Rýn–Mohan–Dunaj.
Evropské země očima dětí. Máme pro vás malý kvíz. Co jsou mýty a jaká je realita v zemi zvané Nizozemí. Myslíte, že v Nizozemsku všichni nosí dřeváky? A co větrné mlýny a tulipány, jak jsou spojeny s touto zemí? Jak je možné, že je velká část země níž než hladina moře? Proč se Nizozemsko nejmenuje Holandsko?
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Belgie.
Helsinky leží na více než třech stovkách ostrovů, které spojují mosty, a pokud ne, tak se z jednoho na druhý dostanete jednoduše loďkou. Na prohlídku finského hlavního města se vydáme s Miroslavem Karasem, se kterým uvidíme třeba nejstarší helsinský trh, kde jsou k dostání především čerstvé ryby, káva a zmrzlina, navštívíme katedrálu Tuomiokirkko nebo námořní obrannou pevnost Suomenlinna.
Artur Radvanský se narodil roku 1921 v židovské rodině v Radvanicích na Ostravsku jako Artur Thüeberger. V roce 1939 se Artur dostal do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Během války byl vězněn v dalších pěti koncentračních táborech, v Osvětimi pracoval jako sluha tamějšího lékařského týmu. Pravidelně přicházel do kontaktu i s proslulým nacistickým zločincem Mengelem, proto si vysloužil poněkud zavádějící označení „Mengeleho sluha“.
Ernest Denis byl francouzský historik a politik, který se vyznačoval mimořádným zájmem o české, resp. československé prostředí. Byl velkým podporovatelem malého národa na cestě k samostatnému státu. V ukázce zazní komentáře historiků k jeho osobě, ale i citace z textu Ernesta Denise.
Historie krymských Tatarů na území Krymu, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie.
Marshallův plán vyhlásil v létě roku 1947 americký ministr zahraničí George Marshall. Československo po prvotním zájmu od jeho přijetí upustilo. Důvodem byl nátlak sovětské strany, která se obávala sílícího vlivu Spojených států v Evropě. Marshallův plán zásadně přispěl k poválečné hospodářské obnově především západoevropských zemí.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.