15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Reportáž o procesu s organizátory demonstrací v Hongkongu, které jsou proti zasahování Číny do samosprávy této bývalé britské kolonie.
Reportáž pořadu Horizont ČT24 (2025) se věnuje současným snahám Spojených států amerických o připojení Grónska, Panamského průplavu a Kanady. Diskutuje o historických i současných motivech těchto územních ambicí, jejich strategickém a ekonomickém významu a ohlasech, které tyto snahy vyvolávají na mezinárodní scéně.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho ukrajinské obyvatele? Dokumentární portrét několika lidí, kteří se stali figurkami na šachovnici dějin.
S křesťanstvím je odpradávna spojeno poutnictví. I v Česku nalezneme několik poutních cest, například trasy Svatojakubské cesty a také Cyrilometodějskou kulturní stezku, která bude ve videu představena podrobněji. Vyslechneme si také zkušenosti českých poutníků.
Bavorsko a jižní Čechy si připomínají 1000 let od první zmínky o Zlaté neboli také solné stezce. Po dlouhá staletí to byla obchodní tepna z bavorského Pasova do jihočeských Prachatic. Reportáž popisuje zážitky z této stezky, kterou nadšenci prošli tradičním způsobem – s koňmi.
Makedonie byla kolébkou antické civilizace, jako první v Evropě se tu objevili křesťané a působili tu světci Cyril a Metoděj před tím, než přišli na misi do Čech. Pořad je o zemi, která do značné míry určovala dějiny dnešní Evropy. Mnohá místa, která bohaté dějiny připomínají, leží v údolí řeky Vardar.
Jerevan je milionové hlavní město zakavkazské Arménie. Ta si ve 20. století prošla velmi složitým vývojem. Po strašlivé genocidě Arménů Turky v letech první světové války přišla sovětská éra. Právě ta zásadně poznamenala tvář Jerevanu, v jehož blízkosti se tyčí majestátní pětitisícovka, biblická hora Ararat. Za Sovětského svazu byl Jerevan navržen jako architektonický objekt a velmi se proměnil.
Pořad věnovaný geografii, historii a současné podobě Dánska, které ukazuje jako zemi moře, rybolovu i živočišné výroby.
Dobové zpravodajství informuje o smrti J. V. Stalina dne 5. března 1953. Vedle vlastní informace o smrti sovětského vůdce je pasáž zajímavá i z hlediska zpracování, které odpovídá propagandě padesátých let.
Evropa je po krátké době opět ve víru změn, které hýbou celým kontinentem. Moskva se stává střediskem mezinárodního revolučního zápalu a to přitahuje mnoho mladých bojovníků za svobodu a intelektuály z celého světa.
Podíváme se na vizuální praktiky, které používala nacistická a komunistická propaganda. Americký teoretik designu Steven Heller vysvětluje, jak propaganda funguje vizuálně a jaké má cíle. Doplňují ho Jiří Přibáň, právník a sociolog, a výtvarník Karel Haloun.
K první světové válce se schylovalo dlouhou dobu, přesto nikdo nepočítal s neuvěřitelnou krutostí tohoto celosvětového konfliktu. S tanky, letadly, ponorkami, bojovým plynem. Habsburské monarchii vládne od půlky války nový císař Karel I. I když se snažil konflikt ukončit, zabránit rozpadu monarchie nedokázal.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.