15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Podkarpatská Rus byla v předválečné době jedním z center židovské kultury v Evropě. Početnou komunitu Židů byste našli snad v každé vesnici. Tragickou čáru udělala až druhá světová válka. Pod Karpaty však dodnes zůstalo velké množství synagog, hřbitovů a dalších památek. Pojďte se s námi na některé z nich podívat.
Zámek Hradec nad Moravicí patří k nejvýznamnějším památkám Moravskoslezského kraje. Najdeme v něm největší zámeckou sbírku orientálního umění v Česku nebo například cemballo W. A. Mozarta. Nyní máme možnost si zámek prohlédnout po rozsáhlé rekonstrukci, ukončené v roce 2014.
Lidé si do jeskyní hledali cestu již od pradávna a podzemní prostory o nás vypovídají mnohé. Třeba jeskyně Výpustek v Moravském krasu je svědkem dávného osídlení před 15 000 lety. Ve 20. století se její vzácná výzdoba stala obětí těžby fosfátů. V pozdějších turbulentních časech se využívala jako armádní skladiště munice, nacistická podzemní továrna nebo protiatomový kryt.
Na pozadí příběhu Buddhy Šákjamuniho jsou představena nejvýznamnější poutní místa spojená s klíčovými okamžiky jeho života, narozením, osvícením, prvním kázáním a smrtí. Z předbuddhistické tradice jsou důležitými poutními místy hory a jezera, například svatá hora Kailás, kde se setkávají vyznavači rovnou čtyř náboženství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Jak by asi vypadalo zpravodajství České televize v roce 1938? Ukázku „rekonstrukce" vysílání na téma mnichovské dohody zhlédneme ve videu. Reportér v Mnichově nás informuje o tom, jak vypadal příjezd jednotlivých signatářů mnichovské dohody a zástupců československé delegace, která nakonec k jednání nebyla přizvána.
Osm statečných si v srpnu 1968 dovolilo protestovat na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa. Demonstranti byli odsouzeni k několikaletým trestům odnětí svobody nebo posláni do psychiatrické léčebny. Nejvíce se lidem do povědomí zapsala Natalja Gorbaněvská.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Birkenau zavražděno takřka 4000 českých Židů z tzv. terezínského rodinného tábora. Než odešli na smrt, museli vězni napsat svým příbuzným a známým pohlednice, které byly posléze postdatovány a odeslány s účelem vzbudit zdání, že jsou všichni v pořádku. Ačkoli transportů z Terezína se uskutečnilo několik, likvidaci toho ze září 1943 lze pokládat za největší jednorázovou vraždu československých občanů za 2. světové války.
Jakou výbavu obdržel rakousko-uherský nebo německý voják při mobilizaci v roce 1914? V čem se lišila výbava řadových vojáků od generálů? A jak se měnila armádní výbava v průběhu války? To nám popíše vojenský historik v pořadu Historie.cs.
Do Chorvatska míří každoročně davy českých turistů. Druhé největší město země Split patří k nejoblíbenějším turistickým cílům. Slavný je především tzv. Diokleciánův palác, který je již více než čtyřicet let na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Je v dnešním sjednoceném Berlíně stále patrný rozdíl mezi Západním a východním Berlínem? Můžeme odpovědět ano i ne. Jak to? Východní Berlín je typický hustou tramvajovou sítí či panelákovou výstavbou. V místech, kde vzniká nová zástavba, jsou však už rozdíly mezi východem a západem velmi malé. Stejně tak mizí i rozdíly mezi obyvateli obou bývalých částí města.
Sůl z baskické provincie Araba je považována za jednu z nejkvalitnějších na světě. Solný roztok vyvěrá z podzemí z hloubky asi 2,5 kilometru a je pozůstatkem bývalého moře. Důmyslný systém kanálků rozvádí solný roztok do mělkých bazénů, kde se voda odpařuje a zůstává sůl. Následné zpracování je prováděno bez použití průmyslových čisticích látek, proto je sůl bohatá na minerály a stopové prvky.
Jedním z nejmenších států Evropy je Lucemburské velkovévodství. To není bohaté jenom finančně, neboť je centrem mnoha institucí a bank, ale i kulturně a svou přírodou. Průvodci Bedekru nás provedou zajímavými místy velkovévodství a dozvíme se také, co má Lucemburské velkovévodství společného s Českou republikou.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.