15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Více než 100 let trvá boj italské mafie se zákonem. Mezi nejznámější mafiánské organizace patří sicilská Cosa Nostra, na kterou se zaměří reportáž pořadu Horizont ČT24 (2025). Dozvíme se o historickém vývoji i současnosti této organizace, a také o tom, jaké má negativní dopady na italskou ekonomiku. Podrobnější informace poskytne politoložka Miroslava Ferrarová.
Údolí řeky Mosely v Lucembursku je jednou z nejznámějších vinařských oblastí. Pěstuje se zde 9 různých odrůd, mezi nimiž nechybí rýnský ryzlink, rulandské modré nebo chardonnay. V údolí Mosely se rozkládá kanton Remich, ve kterém leží například lázeňské město Mondorf-les-Bains a obec Schengen, ve které byla v roce 1985 podepsána Schengenská dohoda.
V roce 1991 vznikla samostatná Ukrajina. Podle rozlohy druhá největší země Evropy však nebyla ani zdaleka jednotná. Východ a západ země jako by byly dvěma státy. Oblasti východně od Dněpru mají s Ruskem společné dějiny již od 17. století. Naopak západ Ukrajiny je spíše středoevropský. Tyto oblasti byly dlouho součástí Rakouska, po první světové válce pak Polska či Československa. Reportáž, která vznikla v roce 2013 v době tzv. Euromajdanu a před anexí Krymu, mapuje tyto základní rozdíly mezi západem a východem země.
V září roku 2014 proběhlo ve Skotsku referendum o tom, zda má být Skotsko nezávislou zemí. V něm se 55 % hlasujících vyjádřilo pro setrvání Skotska ve Spojeném království. Dva roky nato však proběhlo ve Velké Británii další referendum – o možném vystoupení Británie z Evropské unie. Britové z EU odešli, ale výsledek referenda o Brexitu v rámci samotného Skotska byly jiný – většina Skotů chtěla v Evropské unii setrvat. Proto nyní skotští nacionalisté upozorňují na zásadní změnu poměrů a potřebu nového referenda o nezávislosti. To však londýnská vláda odmítá s tím, že referendum o nezávislosti není možné ani ne po deseti letech opakovat.
Portugalský přístav Porto patří k nejstarším městům Evropy. Jeho krásy můžeme obdivovat z barokní vyhlídkové věže postavené přímo v centru samého města. Kromě historických budov či kostelů je možné v Portu obdivovat i díla současná. Perlou moderní architektury je koncertní hala Casa da Música.
Tzv. kaliningradskou oblast získal Sovětský svaz po konci druhé světové války. Dnes je tato oblast součástí Ruské federace, i když s ní nemá společné hranice. Část zboží do oblasti proudila před zahájením války na Ukrajině přes Litvu. V důsledku zostřených protiruských sankcí zemí Evropské unie však není železniční doprava přes Litvu možná. Rusko proto začalo Litvě vyhrožovat.
Hlavní město Lotyšska a největší město Pobaltí nezklame milovníky architektury. Historické centrum Rigy, někdejšího hanzovního města, je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Kromě několika středověkých sakrálních památek se město vyznačuje výraznou secesní architekturou.
Norské fjordy nejsou jen přírodními skvosty, ale i dopravními překážkami, jak ukazuje pořad o Sognefjordu, nejdelším fjordu v Norsku.
Josef Mengele byl na vlastní žádost převelen v roce 1943 do Osvětimi. Zde prováděl selekci vězňů pro práci. A zde také mohl pokračovat v pseudovědeckém výzkumu dědičnosti zejména na židovských a romských dvojčatech, kterých měl v táboře k dispozici dostatek....
Po druhé světové válce propukla v Číně občanská válka, kterou vyhráli čínští komunisté v čele s Mao Ce-tungem. Ten zavedl v zemi komunistický režim, který tam vládne dosud, byť s úpravami a reformami. Dodnes je tento čínský vůdce mnohými uctíván, zejména mladá čínská generace ho ale vnímá kriticky. V zahraničí je považován za diktátora, který přinesl smrt mnoha milionům lidí.
Reportáž z dobového filmového týdeníku (1945) o zahájení norimberského procesu s dvaadvaceti představiteli nacismu, včetně von Neuratha, Hesse, Göringa a Ribbentropa. Obsahuje záběry na budovu soudu, bezpečnostní opatření, soudní místo i obžalované. Druhá část reportáže obsahuje projev předsedy české delegace u Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku Bohuslava Ečera. Ečer od tribunálu očekával především znovunastolení míru a spravedlnosti v Evropě. Zdroj: Národní filmový archiv.
Vlevo, nebo vpravo, co je na silnici správně? Historie má jasno, co bylo a je efektivní. Velká Británie a její bývalé kolonie rovněž. Má strana jízdy něco společného s bezpečností? Video představí i švédskou změnu, o které jste možná netušili.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.