15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Vyprávění o portugalském Cabo da Roca, které je nejzápadnější částí Evropy. Tato oblast bývá popisována jako místo, kde končí země a začíná moře.
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Dokument o maďarské stepi neboli Puzste zavede diváky do nekonečné roviny za tradiční živočišnou výrobou i typickou maďarskou kuchyní.
Plavba lodí dolů po proudu Labe od Hřenska přes Drážďany až do Míšně a ukázka zdejších přírodních krás.
Pasáž zachycuje stylem „on the road“ cestu humanitárních pracovníků v roce 2012 z Prahy až do nemocnice v Šali a přibližuje jejich očima čečenský konflikt.
Verbuňk, mužský lidový tanec ze Slovácka, je tak unikátní, že byl dokonce jako první nehmotný fenomén Česka zapsán v roce 2005 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Verbuňk je natolik fyzicky náročný, že ho mnozí přirovnávají k vrcholovému sportu. Jedním z těch, kteří ho ovládají, je šestatřicetiletý lékař Stanislav Popela z Perné.
Dokument prostřednictvím příslušníků české menšiny v chorvatském Daruvaru popisuje válku v Jugoslávii v letech 1991 až 1995.
Jaroslav Skalický představuje Baskicko, autonomní region ve Španělsku, který v minulosti pomýšlel na osamostatnění.
Málokdo dnes ví, že Eduard Konrád Zirm byl prvním lékařem na světě, který v roce 1905 provedl průlomový operační zákrok. Transplantoval rohovku chlapce muži, kterému hrozilo oslepnutí. Stalo se tak na oční klinice v Olomouci. Podívejte se na příběh z dějin lékařství.
Po druhé světové válce propukla v Číně občanská válka, kterou vyhráli čínští komunisté v čele s Mao Ce-tungem. Ten zavedl v zemi komunistický režim, který tam vládne dosud, byť s úpravami a reformami. Dodnes je tento čínský vůdce mnohými uctíván, zejména mladá čínská generace ho ale vnímá kriticky. V zahraničí je považován za diktátora, který přinesl smrt mnoha milionům lidí.
Jako belle époque bývá označováno období přelomu 19. a 20. století, které přineslo obrovský technologický pokrok, společenské změny a umělecký rozmach. Zdálo se, že lidstvo dosáhlo svého vrcholu. Zároveň však po tomto období svět vkročil do nejhrůznější války, kterou dosud zažil. Co charakterizuje období před první světovou válkou? Jaké sociální změny éra přinesla? A jak je vymezena z hlediska umění? O tom více s historiky v pořadu Historie.cs.
Vlevo, nebo vpravo, co je na silnici správně? Historie má jasno, co bylo a je efektivní. Velká Británie a její bývalé kolonie rovněž. Má strana jízdy něco společného s bezpečností? Video představí i švédskou změnu, o které jste možná netušili.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.