03:40
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Podtrosecká údolí jsou od roku 1999 přírodní rezervací. Jejich základem je soustava sedmi rybníků ze 16. století. V údolí se dodnes nachází několik historických mlýnů. Obilí se tu naposledy mlelo v 50. letech minulého století.
Ve druhém čtvrtletí roku 2021 přijelo do Prahy čtvrt milionu turistů. Jak se snížila návštěvnost Prahy oproti stejnému období roku 2019, tedy oproti období „předcovidovému“? O které pražské památky je mezi turisty největší zájem?
Průtok Vltavy byl v době povodní v roce 2002 stonásobně vyšší, než je obvyklé. Velká voda tehdy zaplavila 18 stanic metra. Z rozhovoru s vedoucím dispečinku Dopravního podniku hlavního města Prahy se dozvíme, jak moc velká voda v roce 2002 zasáhla do provozu metra v hlavním městě, jaké škody tam napáchala, jak se škody odstraňovaly a jaká opatření byla přijata do budoucna.
Obec Zhůří obývalo před 2. světovou válkou téměř 700 obyvatel, z nichž většina byla německé národnosti, podobně jako v dalších vesnicích na Šumavě. Po válce byli Němci vysídleni a v blízkosti Zhůří vznikl vojenský prostor. Později byla obec srovnána se zemí, na jejím místě dnes najdeme přírodní rezervaci Zhůřská pláň.
Chodsko je historická etnografická oblast v okolí západočeského města Domažlice, která čítá cca 11 000 obyvatel. My se vypravíme na chodský bál, navštívíme Kozinovo muzeum v Újezdě, zúčastníme se nedělní bohoslužby v mrákovském kostele a připomeneme si bitvu u Domažlic i kult sv. Vavřince.
O tom, jaké dopady mohou mít na okolní krajinu a životní prostředí úpravy potoka nebo regulace vodního toku, hovoří Václav Moravec v jižních Čechách s hydrobiologem Davidem Pithartem.
Téměř čtvrt roku trvala erupce na Kanárském ostrově La Palma. Láva zničila skoro 3 tisíce budov, 7000 lidí vyhnala z domovů, škody se vyšplhaly v přepočtu na 22 miliard korun. Nevídaný přírodní úkaz si naštěstí nevyžádal žádnou přímou lidskou oběť. Cumbre Vieja ohromuje nejen svou majestátností, ale i silou a vytrvalostí. Konec erupce ohlásily úřady až na Boží hod vánoční. Ale ani tento klid není stoprocentní. Jak se s touto na evropské poměry nevídanou hrůzu vypořádali místní?
Jaroslava Filipa sbírání meteoritů zaujalo natolik, že pro svou sbírku zřídil ve Frýdku-Místku vlastní muzeum, kterým nás v této reportáži osobně provede. V muzeu najdeme všechny základní typy vesmírných kamenů, které si detailně prohlédneme. Většina z nich pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Součástí sbírky jsou i vltavíny.
V listopadu 2021 probíhala ve skotském městě Glasgow Klimatická konference o změnách klimatu. Konferenci známou pod anglickou zkratkou COP26 pořádá Organizace spojených národů. Česká rada dětí a mládeže na organizaci vyslala mladé delegátky.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.