02:35
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jednu z nejvýraznějších meziválečných staveb v Ostravě představuje Dům umění, ve kterém dnes sídlí Galerie výtvarného umění v Ostravě. Jak probíhala výstavba budovy a jak sloužila v meziválečném období? O tom se více dozvíme ve videu.
Od 1. října 1953 do 31. ledna 1954 zatkla StB údajně 728 členů 87 odbojových skupin. Není ovšem jasné, nakolik si jejich existenci sama vymyslela. Jedna z mnoha skutečně existujících skupin tzv. třetího odboje se pojmenovala Černý lev 777. Na začátku se tři mladíci rozhodli škodit režimu sabotážními akcemi. Vyhodili např. do vzduchu sekretariát OV KSČ v Sedlčanech. Při další akci – výbuchu sekretariátu OV KSČ v Milevsku – byl ale zabit hlídač. Poté se skupina odmlčela a byla prozrazena až v roce 1955, kdy byli její hlavní členové ve veřejném monstrprocesu odsouzeni k trestu smrti. Jak jinak by režim zastrašil své odpůrce.
Volná rekonstrukce rozhovoru Edvarda Beneše s jeho manželkou Hanou. Scéna přibližuje, jak Beneš o Československu i obecněji o demokracii přemýšlel v době mnichovské krize.
Pasáž ukazuje zrod politika Gustáva Husáka na pozadí Slovenského národního povstání.
Ukázka z filmu Vracenky je důležitá perspektivou společnosti, diváků. Z rádia zní projev prokurátora Josefa Urválka a jeho propagandistické řeči, zatímco zákazníci holičství čekají, až na ně přijde řada. Černobílý film Jana Schmidta z roku 1990 zprostředkovává radikální transformaci české společnosti po nástupu KSČ k moci a přibližuje atmosféru politických procesů.
Legendární Činoherní klub se zrodil v roce 1965. Od té doby ho navštívily již téměř 3 miliony diváků. Mimo slavná představení zde vzniklo také Občanské fórum.
Jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých králů se pyšní zachovalou gotickou hradní kaplí. Do současné podoby ji nechal vybudovat Vladislav Jagellonský. Máme zde jasný důkaz, že gotika byla opravdu barevná, a ne ponurá, šedá a smutná. Oltář nás překvapí obrazy čtyř českých patronů: Václava, Víta, Prokopa a Zikmunda, které spatříme po zavření obou křídel.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének seznamuje s významným českým malířem Josefem Mánesem. Ten žil v 19. století a pocházel z rodiny, v níž bychom našli mnoho dalších malířů. Ale Josef byl z nich malířem nejslavnějším, stal se autorem „české Giocondy“ i kalendářní desky na Staroměstském orloji.
Zámek Štěkeň vystavěný v 17. století spojuje s rodem Stránských ze Stránky stálá citová vazba. Původními majiteli byl prodán řádu anglických panen, jejichž představená byla Marie Stránská, teta Jiřího Stránského, českého spisovatele a politického vězně. Zámek byl za totality zkonfiskován, v současné době však už opět patří řádu.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.