03:38
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Semafor vnímáme nejen jako běžnou součást dopravy, ale objevuje se i v takových oblastech jako jídlo nebo fotbal. Rozumí mu každý, málokdo však zná jeho historii. Podívejte se, kdy a kde došlo ke vzniku prvního semaforu.
Napoleonské války jsou v českém povědomí spojovány především s tzv. bitvou tří císařů u Slavkova v roce 1805. Mnohem zásadnějším střetem pro konečný výsledek napoleonských válek byla dnes již téměř zapomenutá bitva u Chlumce a Přestanova v severních Čechách. Napoleonovi se po předchozím vítězství u Drážďan v roce 1813 naskytla možnost vpádu na území Čech. Spojené armády Rakouska, Ruska a Pruska však francouzským vojskům zastavily postup.
Válka o bavorské dědictví z poslední čtvrtiny 18. století bývá někdy nazývána rovněž jako „bramborová" či „švestková". Jak k tomuto poměrně bizarnímu názvu přišla? O co v této válce šlo a kdo v ní bojoval? A v čem a proč se lišily názory Marie Terezie a Josefa II. na vedení války? To a více nám prozradí historici v pořadu Historie.cs.
V létě roku 1866 se poblíž Hradce Králové uskutečnila největší bitva svedená na našem území. Byla součástí prusko-rakouské války a dominantně šlo o hegemonii v německých zemích. Porážka rakouské armády pak vedla mimo jiné ke vzniku Německa a Rakouska-Uherska.
Lidové milice byly dělnické bojové jednotky, které se vyvinuly ze závodních milicí. Ty se vytvářely už v roce 1945, kdy přebíraly moc ve výrobních podnicích. Svoji velkou úlohu hrály v únorových událostech roku 1948. Jejich postavení nemělo oporu v zákonech. Až do svého rozpuštění po listopadu 1989 byly mocenskou oporou Komunistické strany Československa.
Státní bezpečnost vnímáme jako jednu z opor moci komunistického režimu. Vznikla však už před druhou světovou válkou. Podívejte se na stručnou historii v diskusi historiků v pořadu historie.cs.
Na počátku 20. století se v Evropě začala šířit vlna vystěhovalectví do Jižní Ameriky. Především Brazílie a Argentina potřebovaly kolonizovat svá rozsáhlá území a nabízely novým obyvatelům velmi výhodné podmínky, velké pozemky, a dokonce i palubní lístek z Hamburku... Podmínky zde byly přesto tvrdé a Čechoslováci, kteří sem přicházeli, si nově nabytý majetek museli tvrdě zasloužit.
Jaké byly vztahy Čechů a Slováků krátce po sametové revoluci v roce 1989? Jaký byl rozdíl mezi vývojem v Čechách a na Slovensku? A co to byla tzv. pomlčková válka? Odpovědi na tyto otázky nalezneme ve videu z pořadu Historie.cs.
Ernest Denis byl francouzský historik a politik, který se vyznačoval mimořádným zájmem o české, resp. československé prostředí. Byl velkým podporovatelem malého národa na cestě k samostatnému státu. V ukázce zazní komentáře historiků k jeho osobě, ale i citace z textu Ernesta Denise.
Ponižující útěk do Ameriky se paradoxně mění ve veliké, nezměrné štěstí. Mattoni nachází to, v co již nedoufal, velkou a šťastnou lásku. Zachmuřená Evropa zmizela, teď žije americkou svobodou a dynamikou, učí se být Američanem. Jeho americká pobočka firmy Mattoni roste a vzkvétá, jeho osobní život se podobá ženskému románu. Poprvé v životě si se svou láskou Viki dopřává dovolenou na břehu moře.
Studená válka je více než čtyřicetileté období mocenského soupeření východního a západního bloku po druhé světové válce. Nedošlo sice k otevřenému střetu mezi oběma hlavními mocnostmi (Spojenými státy a Sovětským svazem), přesto bylo v některých okamžicích nebezpečí války obou bloků velké. Nejblíže k válce byl rozdělený svět patrně v říjnu roku 1962 v souvislosti s tzv. karibskou krizí.
Pasáž detailně popisuje způsob spáchání sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu. Atentát v Sarajevu je považován za jednu z příčin první světové války.
13 317
747
4 556
1 249
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.