01:59
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Poutník se ocitá se svými průvodci na náramně vysoké věži, odkud vidí celé město jako na dlani. Všudybud ukazuje Poutníkovi město a vše komentuje. Dívají se na bránu života, kudy lidé přicházejí na svět, i bránu rozchodu, kde si lidé vybírají povolání. Dále vidí ulice s jednotlivými stavy či zaměstnáními. Přijdou do brány rozchodu, kde si má Poutník vytáhnout lístek z měděného kotle u Osudu. Jenže on se nedokáže rozhodnout, jaké povolání by si měl vybrat. Předloží tedy Osudu žádost, zda by si nejprve směl vše prohlédnout. Dovolí mu Osud dívat se a vše zkoumat?
O svém vztahu k železnici píše autor Jaroslav Rudiš v knize Návod k použití železnice. Autor, který tvoří především v sousedním Německu a jehož díla vznikají i ve vlaku, píše o svých cestách vlakem po střední Evropě, o vlacích, o nádražích...
Zhlédněte fejeton Přepychový byt Bohumila Hrabala v hlavní roli se spisovatelem samým.
Citace z Kosmovy kroniky, která se věnuje klíčovému momentu českých dějin – zavraždění sv. Václava.
V pasáži z pořadu To byl můj život?? Pavel Kohout vypráví, jak vnímal poválečnou KSČ a proč jí v kontextu doby (nejen on) slepě důvěřoval. Mluví o největší myšlenkové chybě celé své generace, která byla ovšem zcela logická. Věnuje se i procesům v době stalinismu, které rozdělily světovou intelektuální elitu. Zmiňuje, že vložil víru do KSČ a své manželky Aleny Vránové, která se později stala manželkou herce Vladimíra Ráže. „Chtěli jsme spolu založit socialistickou rodinu, mít spolu socialistické děti a budovat spolu socialismus.“
Josef Němec, manžel Boženy Němcové, byl horlivý český vlastenec. Člověk, který se kvůli své zásadovosti dostal do mnoha problémů. K osobnosti Josefa Němce se vyjadřují scenáristky Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, literární historik Milan Horký, historičky Magdalena Pokorná a Marie Macková, která vypráví, jak to chodilo u finanční stráže, které byl Josef Němec příslušníkem. Jejich úvahy jsou prokládány ukázkami z minisérie Božena.
13 250
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.