02:07
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Když usedne jaguár, liška a osel k jednomu stolu, může to dopadnout všelijak. Proč lišku přešel hlad? A co z toho plyne pro nás? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Pohádka Medvěd a liška, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o lesní chaloupce, ve které spolu bydlí medvěd a liška. Jejich poklidné soužití je však ohroženo, když jednoho dne najde medvěd v lese med.
Doma i v zahraničí oceňovaný český básník moravské národnosti Jan Skácel, prozaik a autor poezie pro děti, který po roce 1969 nesměl publikovat a přešel k samizdatu a exilové literatuře, očima mladé generace, studentů břeclavského gymnázia, které autor sám také v minulém století studoval.
Alena Mornštajnová patří k vrcholným představitelkám současné české literatury. Její tvorbu charakterizují ukázky z románů Slepá mapa, Hotýlek, Hana, Tiché roky a Listopád, ale také literární vědec Miroslav Balaštík a kritik Radim Kopáč. O okolnostech vlastní tvorby pak v rozhovoru hovoří sama autorka, pozornost je věnována také dramatizaci románu Hana Národním divadlem v Brně v režii Martina Glasera.
Vybraná pasáž pořadu Knižní svět zachycuje besedu se spisovatelkou, dramatičkou, publicistkou, historičkou umění a kurátorkou výstav Kateřinou Tučkovou o jejím románu Žítkovské bohyně v galerii Montmartre.
13 392
749
4 568
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.